Liugukse profiili materjalivalik tekitab müüjate vahel paksu verd

Heli Lehtsaar 10. oktoober 2001, 00:00

Liuguste raami profiile valmistatakse nii terasest (nimetatakse ka plekkprofiiliks) kui ka alumiiniumist. Alumiiniumprofiil on jäigem, seega saab valmistada ka suuremõõtmelisi uksi. Tavaliselt on aga alumiiniumraamid pea poole kallimad kui terasraamid. Terasprofiil on pehmem ja painduvam ning suurte mõõtmetega uksi neist valmistada ei saa.

On firmasid, mis pakuvad vaid alumiiniumist või terasest profiiliga uksi, ja neid, kes müüvad mõlemaid.

AS Sunorek pakub alumiiniumprofiiliga liuguksi. Sunoreki kommunikatsioonijuht Madle Mühlbach soovitabki alumiiniumprofiile, sest nende töötluse kvaliteet on parem ja uksed on jäigemad ning ei ?laperda?. Samuti ei hakka niisketes ruumides profiili otste lõikepinnad roostetama.

Kirena liugustel kasutatakse terasprofiili. Müügijuht Toomas Turb leiab, et terasraami eelis ongi tema pehmus, kuna uksed ei põrka omavahel kolksuga kokku. Vajadusel kasutatakse uste raamidel väikeseid kumminupukesi.

Enn Kits Peegelprofist nendib, et alumiiniumraam on tugevam ja jäigem, kuid kõhnema rahakotiga inimesele soovitab ta rahumeeles valida terasprofiiliga uksed.

Liugrataste puhul pole oluline nende suurus, vaid vastupidavus ja sujuv liikumine. Saada on suuri, avatud korpuses liugrattaid ja väiksemamõõdulisi, kinnises korpuses olevaid.

Suurte liugrataste eelisena nimetab Toomas Turb, et kuna liugratta läbimõõt on suurem, teeb ratas sama maa peal vähem pöördeid ja kulub vähem, samuti ei teki avatud korpuses liikuva ratta puhul termoefekti (staatilist elektrit ja tolmuosakeste kogunemist rattale, mis lõpuks tekitab pigi, mis muudab ratta liikumise kehvemaks).

Suletud korpuses ratta eeliseks nimetab Madle Mühlbach asjaolu, et sinna tolmu ei satugi ning rataste liikumine on hääletum ja pehmem. Liugrataste korpused peaks olema valmistatud metallist, see muudab rattad vastupidavamaks

Kaido Arro Marivarist leiab, et väikestel ja suurtel liugratastel tegelikult vahet pole, sest ükski tootja ei paku nii väikest liugratast, mis ei toimiks. Ka antakse kõigile liugratastele enamasti 10aastane garantii.

Liuguste pinnakattematerjali valik on väga lai. Levinuim on peegli kasutamine, lisaks tavalisele, n-ö kirkale peeglile saab valida ka erivärvilisi peegleid. Kasutatakse ka mattklaasi, erinevat värvi melamiintäiteid (näiteks pöök, tamm, valge, must jne), perforeeritud plaate. Uksepinna saab katta ka sobiva tekstiili või tapeediga.

Liuguksi saab kasutada ka toauksena, küll aga tuleb jälgida, et ukseavasse jääks piisavalt käimisruumi, sest ühe ukse laiuses jääb ava alati suletuks. Vaheuksena kasutatav liuguks viimistletakse mõlemalt poolt ning hea on kasutada ülariputusega ust. See tähendab, et alumist siini ei olegi, kuigi kodustes tingimustes peab ka alumine siin edasi-tagasi käimistele kenasti vastu.

Samuti saab liuguksi valmistada erikujulisena, mis tähendab, et nendega saab täita erinevaid ni??e, katusealuseid jmt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing