Malmös toimunud elamuehituse Expo näitab tulevikulinna

10. oktoober 2001, 00:00

European Village on:

  • euroopalik uus elamurajoon Malmö südalinnas;
  • osa esimesest Euroopa Elamuehituse Expost Bo01;
  • Euroopa elamuehitustraditsioonide miniatuurne kokkuvõte, mille käigus ligi kümme Euroopa riiki demonstreerisid kohalikele kliimatingimustele kohaldatud arhitektuuri ja ehitusstiili.

Bo01 ? the City of Tomorrow ? on Euroopa esimene elamuehituse Expo, mille eesmärgiks on algatada debatt teemal, millises keskkonnas ja kuidas me tahaksime elada tulevikulinnas.

Spetsiaalseid elamuehitusnäitusi on Rootsis peetud juba 1985. aastast saadik, viimane neist toimus Helsingborgis.

Bo01 teemaks oli elamise ja elukeskkonna ökoloogiline, sotsiaalne, tehniline ja humaanne aspekt.

Ökoloogiline eluviis tähendab loodusressursside kasutuse kompenseerimist neid tasakaalustava inimtegevusega. Elukeskkonna arhitektuuriline ja logistiline lahendus ning tehnoloogiline teostus on otseselt seotud ühiskonna heaoluga.

Roheluse ja vee lähedus, madalale viidud müratase, vaikus ja rohkelt loomulikku valgust on tänapäevased kvaliteedinäitajad. Vastutustundlikult ja teadlikult teostatud disain loob eeldused elanike paremaks suhteks neid ümbritseva tehiskeskkonnaga. Tehniline keskkond ? hooned, tehnoloogiad, ja tehnilised süsteemid ? peavad olema disainitud ja teostatud harmoniseeritult keskkonnaga.

Lähematel aastakümnetel saabub olukord, kus keskmiselt neli viiendikku maailma elanikkonnast elab linnades. Selline tohutu inimeste kontsentratsioon tekitab probleeme vee ja kanalisatsiooniga, keskkonnaohtlike ainete, jäätmete ja liiklusega ning alalhoidlike energialahenduste ja looduslike ressursside ülekulutamisega. Kui kiire linnastumise tõttu tekkivate probleemidega ennetavalt ei tegeleta, pole võimalik saavutada säästliku arengu printsiipidega arvestavat keskkonda.

Ennetavalt nende globaalse urbaniseerumise probleemidega tegeledes astuti Malmös esimene kollektiivne samm säästliku City väljaarendamiseks Läänemere kaldal. Arendusprojekt on pikaajaline, millest vastselt realiseeritud Bo01 projekt on vaid esimene samm.

Bo01 City of Tomorrow on suunatud diskussiooni tekitamiseks elukeskkonnast, elustiilist ja linnaelust. Eesmärk on jõuda erinevate huvigruppideni: noorte ja vanadeni, linnas ja maal, rootslaste ja välismaalaste, ekspertide ja asjahuvilisteni.

Praeguseni on säästlik areng tähendanud loodusressursside säästlikku kasutamist. Bo01-l toimunud diskussioonid sisaldavad ka inimest kui säästva arengu objekti. Selle elamurajooni kavandamisest võtsid osa Euroopa kogenumad arhitektid, kelle eesmärgiks oli luua inimsõbralik keskkond, mis on võimeline toime tulema muutustega pika aja jooksul.

Elamurajooni asend ise on juba unikaalne: Västra Hamnen, endine mereäärne tööstusrajoon, mis asub kõigest jalutuskäigu kaugusel Malmö kesklinnast ja kust avaneb vaade kauguses asuvale imposantsele Söderlundi väina sillale. Kogu arendusprojekti 180 000 m2 suurune maa-ala on enamalt jaolt rajatud tööstusjäätmetele, mis on tasandatud ja stabiliseeritud. Kogu uudse urbanistliku vormi kavandamisel olid arhitektidel järgmised ambitsioonid:

  • asunduse struktuur peab olema piisavalt lihtne;
  • tulla toime ettenägematute, aja jooksul muutuvate vajaduste rahuldamisega;
  • pakkuda linnaarengu põhiolemusele vastavaid tingimusi, olla erinevate inimeste ja kultuuride kohtumispaik;
  • etapiline arenduspõhimõte;
  • võimaldada autoliiklust, kuid arvestada seejuures ka jalakäijatele sobivaid tingimusi;
  • luua linnatingimused, mis pakuvad rikkalikult informatsiooni, müstilisust, üllatusi ning palju muud unikaalset ja paljutõotavat;
  • kasutada miljöös rikkalikult puitu ja erinevaid taimi.

___________________________________________

http://www.bo01.com

http://www.europeanvillage.org

http://www.fiec.org

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing