Ülo Toomsalu • 10 oktoober 2001

Miljonivõlg võib Eesti UNESCO ukse taha jätta

Eesti võib jääda ilma oma hääleõigusest mainekas Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioonis (UNESCO), kui ei maksa ära aastatega miljonite kroonide suuruseks kasvanud liikmemaksu võlga, kirjutab Postimees.

Kui Eesti ei tasu oma võlga nädala pärast algavaks UNESCO 31. peakonverentsi ajaks, satub ta ühe pulga peale Afganistani, Antigua ja Barbuda, Sao Tomi ning Principe, Jugoslaavia ja Vanuatuga, kes jäeti hääleõigusest samamoodi ilma kaks aastat tagasi toimunud konverentsil.

UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni esimehe Jaak Kangilaski sõnul poleks hääleõigusest ilmajäämine isegi nii hull kui häbi, mida see Eestile kaasa tooks. ?Meie riik on end reklaaminud kui Ida-Euroopa üht rikkamat, kuid nüüd satuksime ühe pulga peale riikidega, kes ei suuda kodusõdade tõttu liikmemaksu maksta,? lisas ta.

Kangilaski lausus, et näiteks Lätil ja Leedul pole liikmemaksu tasumisega probleeme olnud, kuigi nad maksavad samasuguse graafiku järgi kui Eesti.

Eesti on UNESCO-le võlgu juba 1992. aastast, sest siis ei suudetud täpselt kokku leppida, kui suure protsendi peab riik organisatsiooni eelarvest liikmemaksuks loovutama.

Järgmise nelja aasta jooksul võlg aina kasvas, enne kui Eesti selle lõpuks omaks võttis ja UNESCOga maksegraafiku kokku leppis. Lubaduse järgi pidanuks võlg selleks aastaks tasutud olema.

UNESCO Eesti rahvusliku komitee andmeil täitiski riik alguses endale võetud rahvusvahelist kohustust ja maksis igal aastal peale aastamaksu ka ligikaudu 2,7 miljoni krooni suuruse osa võlast.

Kultuuriministeerium, kelle haldusalasse UNESCO kuulub, seda raha eelmisest aastast enam maksta ei jõudnud ning praeguseks on võlakoorem kasvanud üle 4 miljoni krooni.

Hetkel kuum