Nobeli majandusauhind läks jagamisele

ÄP Online 11. oktoober 2001, 00:00

Kümne miljoni Rootsi krooni suurust auhinda jagavad California Berkeley ülikooli majandusprofessor George Akerlof, (61), endine Harvardi ja Stanfordi ülikoolide dekaan A. Michael Spence (58) ning Joseph Stiglitz (58), Columbia ülikooli majandus, äri- ja rahvusvaheliste suhete professor. Stiglitz on endine Valge Maja nõunik ning töötanud Maailmapanga peaökonomistina.

?1970. aastatel panid selle aasta laureaadid aluse teooriale, mis käsitleb asümmeetrilise informatsiooniga turge,? kirjutas Rootsi Kuninglik Akadeemia oma avalduses.

Asümmeetriline informatsioon on iseloomulik paljudele turgudele, mis tähendab, et ühel osapoolel on rohkem informatsiooni kui teisel.

Näiteks teavad laenu võtjad palju paremini oma võimalusi laenu tagasimaksmiseks kui laenu andja. Teine näide on firma juhatus ja nõukogu, mis teavad firma kasumiväljavaateid palju paremini kui aktsionärid.

Analüüsimeetodeid saab rakendada väga ulatuslikult, alates traditsioonilisest põllumajandussaaduste turust arengumaades kuni finantsturgudeni arenenud riikides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing