ÄP fototoimetus • 10. oktoober 2001 kell 22:00

Privadori VPN ilma riistvarata

Eesti arvutifirma Privadori virtuaalne privaatvõrk ehk VPN (Virtual Private Network) on firma harukontorite interneti kaudu sidumiseks mõeldud keskse haldusega laivõrgusüsteem, mida kasutavad mitmed riigiasutused ja firmad nii Eestis kui mujal. Süsteemi abil saab harukontorite vahel Interneti kaudu sidet pidada, kaob vajadus kallite rendiliinide järele. Kogu Internetis harukontorite vahel liikuv siseinfo on krüpteeritud, puudub võimalus pahatahtlikuks muutmiseks või pealtkuulamiseks.

Privador VPNi olulisim osa on krüptomüür (CryptoWall), mis paigaldatakse iga haruvõrgu ette. Seni oli krüptomüür saadaval vaid tervikliku riist- ja tarkvarapaketina, mis väiksematele firmadele oli kallis. Nüüd saab krüptomüüri osta ka tarkvarapaketina CryptoWall S. Riistvaraks sobib suvaline kaasaegne arvuti mõnesaja megabaidi vaba kõvakettaruumi ja CD seadmega.

CryptoWall S on odavam terviklikust riist- ja tarkvarapaketist, kuna ei sisalda kallist riistvara ja selle garantiid. Selline tarkvaraline turvatehnoloogia on seega kättesaadav ka väikefirmadele, kus saab olemasolevasse võürguarvutisse osta vaid uue tarkvara. Riistvaraline krüptomüür ja CryptoWall S on tarkvara poolest täiesti identsed ja töötavad koos ka samas võrgus. Turvalisuse poolest on Privador VPNi kanalid võrreldavad nt Internetipanganduses kasutatavatega või politsei turvakanalitega (muude asutuste kõrval kasutabki Privador VPNi ka Eesti Politsei).

Toote hind sõltub mitmetest asjaoludest, nende hulgas olulisimana haruvõrkude arv (mitu krüptomüüri on võrgus) ja tööjaamade arv (kui palju arvuteid firmal kokku on). Vähemate tööjaamade korral on ka hind madalam, kuna võrgus liigub vähem infot. Tarkvaraline VPNi lahendus on näiteks sülearvutiga kontoriga ühenduses olevale kasutajale peaaegu ainuvõimalik. Pole ju mõeldav eraldi riistvarakarbi kaasasvedamine reisil ühenduse saamiseks.

Turvakanal on tasuta kaasas ka uuemates operatsioonisüsteemides Windows 2000 ja XP. Kuid võrreldes Privadori serveril põhineva VPNiga on Microsofti lahendus keerulisem administreerida, sest iga kasutaja arvutis tuleb ta eraldi seadistada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum