Rootsi ettevõtted avastavad taas Eestit

Viktoria Korpan 11. oktoober 2001, 00:00

?Euroopas lähevad ajad halvemaks, me peame leidma teed, kuidas mitte kaotada raha, sellepärast laiendatakse tootmist Eestis,? ütles ASi Stonerigde Electronics tegevdirektor Sten Mogard eile.

Kaks nädalat tagasi Stonerigde Electronicsiks nime vahetanud Rootsi veokitele ja bussidele elektroonikaseadmeid tootev Berifors Eesti tehase töötajate arv kasvas nelja kuuga

60-lt 135le, lisandusid uued tootmispinnad ja on käimas hoogne remont ja ruumide juurdeehitus.

Mogard rääkis, et võrreldes eelmise aastaga prognoosib ta tehase käibe kasvu selle aasta lõpuks 70 protsendi võrra 120 miljonile kroonile, järgmisel aastal oodatakse aastakäibeks juba 340 miljonit krooni.

Stonerigde Electronicsist on saanud Renault? ja Volvo veokite elektroonikaseadmete eksklusiivne tootja. ?Igas Volvo veokis on meie toodetud pardakompuuter,? rääkis Mogard. Ettevõte toodab seadmeid ka Scania, MANi, Fordi, General Motorsi ja Daimler Chrysleri veokitele ja bussidele.

?Meie tehas on juba suurem kui sõsarfirma tehas ?otis ja järgmisel aastal kasvame mööda ka Rootsi tehastest,? rääkis Mogard, kuid ei soovi kasuminumbrit avalikustada.

?Terve kontsern on suur, kasumit on raske välja öelda, me kasvame ja laiendame tegevust,? sõnas ta.

Mogard lisas, et ta on vestelnud hiljuti ühe Rootsi tööstuskontserni esindajaga, kes otsib Eestis umbes 80 miljoni kroonise aastakäibega ettevõtet ostmiseks või riskikapitali paigaldamiseks.

Rootsi on seisuga 2001. aasta juuni Eestisse kokku investeerinud ligi 18,8 miljardit krooni ja tulevate investeeringute maht ei näi kahanevat.

Tänavu investeerisid Rootsi ettevõtted Eestisse esimese kuue kuuga üle 305 miljoni krooni võrra rohkem kui mullu sama ajaga. 2000. aastal oli Rootsi otseinvesteeringute maht 2,6 miljardit krooni. Rootsi on seni Eesti suurim investor, kust on tulnud 37,6 protsenti kõigist otseinvesteeringutest.

?Rootsist on saanud eelmisel aastal investor number üks, seni on suurim investor olnud Soome,? rääkis välisinvesteeringute agentuuri direktor Andrus Viirg. ?Rootsi investeeringute osa Eesti tööstuses peaks suurenema järgmisel aastal, sest keskkond selleks on väga soodne ? siin on Rootsi pangad, Rootsis on aga majanduskasv väike, ootan, et hakatakse siia rohkem tootmistega tulema.?

Selleks aastaks kokku prognoosib välisinvesteeringute agentuur 6,8 miljardit krooni otseinvesteeringuid, mis on küll 200 miljoni krooni võrra mullusest rohkem, kuid esialgsest prognoosist ligi 40 tagasihoidlikum summa. Prognoosi kärpimise põhjuseks on Viirgu sõnul USAst, Jaapanist ja ELi riikidest tulevate investeeringute kahanemine.

?Rootsis on konjunktuur tänavu kehvem kui eelmisel aastal, kõik vaatavad, kuidas kulusid kokku hoida, palgakulud on seal suured,? rääkis Rootsi Eesti Kaubanduskoja tegevdirektor Toomas Käbin. ?Mitmed Rootsi ettevõtted on juba toonud terve oma tootmise siia, näiteks Primus AB, palju on ka väikseid ettevõtteid, kes ei müü oma toodangut Eestis, see läheb otse Rootsi ja neil firmadel pole vajagi endast rääkida. ?

Käbin lisas aga, et selline trend teeb muret rootslastele endale. ?Rootsis esitasid sotsiaaldemokraatidest linna- ja vallavolinikud äsja avaluse, kus nõutakse töökohtade säilitamist, mis on tegelikult täiesti loogiline,? sõnas Käbin.

Käbini sõnul on Rootsi ettevõtete jaoks praegu tugevaks siia tuleku motiiviks on see, et Eesti astub varsti Euroopa Liitu. ?Sel juhul on selgem seadusandlus, mängureeglid, kindlustunne on suurem,? ütles Käbin.

Eesti miinuseks nimetas Käbin oskustööliste vähesust. ?Kui vaadata, kuhu rootslased investeerivad, siis on tegemist kõrgtehnoloogilise sektoriga,? rääkis ta. ?Oskustöölisi on vähe, noored ei taha olla oskustöölised. Me tahame Rootsi Kaubanduskojaga noori toetada ja näidata, et see on aus amet.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing