Kaja Koovit • 11. oktoober 2001 kell 22:00

Terrorihirm toidab biotehnoloogia aktsiaid

Suurima, enam kui neljakordse hinnatõusu on 11. septembri Ühendriikide terrorirünnakust teinud firma Cepheid aktsia. Kui enne terrorirünnakut maksis aktsia 26 krooni, siis nüüd tuleb ostjal selle eest maksta 6,3 dollarit ehk 107 krooni. Californias asuv kompanii valmistab testimisaineid, millega on võimalik välja selgitada veres, vees või muudes ainetes sisalduvad bioloogilised ja keemilised ained.

Eriti hästi on biotehnoloogiaga seotud aktsiatel hakanud minema sel nädalal, mil Ühendriikides avastati siberi katku juhtumid. Seni ei ole veel kindlaid tõendeid selle kohta, et haigusjuhtumid oleks kuidagi terroristide rünnakutega seotud, kuid sellele vaatamata on valvsus suurenenud.

Cepheidi aktsia hind hüppas teisipäeval, mil siberi katku hirm Floridas süvenes, Nasdaqil 86 protsenti.

?Kui bioterrori oht veel kaua kestab, siis investorite huvi biotehnoloogiaettevõtete aktsiate vastu üha suureneb,? lausus biotehnoloogiaanalüütik Aaron Lindberg Taloussanomatele.

Ravimikontserni Bayer AG juhtkond teatas, et kompanii otsustas suurendada siberi katku raviva preparaadi Cipro tootmist 25 protsenti, prognoosides, et nõudlus preparaadi järele suureneb. Eile tegi ettevõtte aktsia hind börsil läbi ligi 10protsendilise tõusu.

Genoomidega tegeleva Genseti aktsia on selle nädalaga Pariisi börsil kallinenud 130 protsenti. Seda põhiliselt seetõttu, et tõenäoliselt kiidetakse heaks investeerimispanga Societe General 50 miljoni euro (782 miljoni krooni) suurune rahapaigutus ettevõttesse.

San Diegos asuva Nanogeni aktsia on kallinenud 76 protsenti. Kontsern teatas, et on Ühendriikide armeelt saanud kolmeks aastaks 1,5 miljoni dollarilise (25,5 miljoni kroonise) toetuse, jätkamaks miniatuursete elektroonikakomponentide arendamist, mis võimaldavad inimese veres avastada bioloogilise ründe ja nakkuslike infektsioonide jälgi.

Immuunsüsteemide tugevdamiseks vahendite väljatöötamisega ning vaktsiinide tootmisega tegeleva Avant Immunotherapeuticsi aktsia väärtus on terrorirünnakust saadik suurenenud 55. Ettevõtte sõlmis kolmapäeval lepingu, mille kohaselt USA kaitseministeeriumi 1997. aastal sõlmitud 10aastases lepingus hakatakse kasutama Avanti vaktsiinitehnoloogia komponente.

Taloussanomat kirjutas, et tõusutuules on Bruker Daltonics, mille välja töötatud meetmetega saab õhust otsida jälgi võimalikust bio- või keemiarünnakust.

Kahe terrorirünnaku järel sai firma suurtellimuse Ühendriikide armeelt ja loodab tellimusi ka NATO-lt ja Euroopa Liidult.

Osa analüütikuid on arvamusel, et biotehnoloogiaettevõtete aktsiate hinnatõus ei ole pikaajaline, sest tõenäoliselt veel pikka aega kahjumis olevate ettevõtete aktsiad muutuksid muidu selgelt ülehinnatuks.

Vt. ka Suurima hinnatõusu on teinud bioloogiliste ainete testerite tootja

Hetkel kuum