Tähtis on õiget asja ajada!

Ain Alvela 17. oktoober 2001, 00:00

E.L.L. Kinnisvara tegevdirektor Jaak Vende nimetab firma läinud aasta majandustulemusi kommenteerides ühe olulise faktorina just finantsiliselt tugevat stardipositsiooni ettevõtte käivitamisel. Saja miljoni krooni suurune aktsiakapital võimaldas mõne aasta eest omandada tollaste hindadega nii mõnedki perspektiivsed kinnistud, mille hind on tõusnud.

?Aastatega paraneb vein? ? meenub Jaak Vendele fraas üle kümne aasta vanusest malevalaulust, iseloomustamaks võrdlust hea veini ja kinnisvarahindade tõusu vahel. ?Kruntide ostmisel edaspidiseks arendamiseks mängib tehnilise ja majandusliku analüüsi kõrval küllalt olulist rolli otsustajate sisetunne, eriti neil puhkudel, kui otsustama peab kiiresti. Kinnistu edasiarendamisel on aga kiirustamine juba kurjast, kaalume iga projekti puhul põhjalikult millal, mida, kuidas ja kellele teha.?

Samas peab arvestama, et raha, mis suures osas ikkagi laenatud, ei tohi seista. ?Teinekord on kasulik mõni pikalt seisnud krunt uuesti maha müüa,? iseloomustab Vende E.L.L. Kinnisvara taktikat. ?Müüsime eelmiselgi aastal mitmed krundid ja osalused Eestis, Lätis ja Leedus.? Vende lisab, et möödunud aasta kasumist andsid sellised erakorralised müügid 40 miljonit.

Vende toonitab, et kinnistute ja osaluste müük möödunud aastal oli kokkusattumus ja tegemist pole sihipärase spekuleerimise või portfelli puhastamisega. ?Teeme vajadusel korrektiive, plaanid ei ole selles mõttes kunagi lõplikud, et planeerime aasta aega ette millal ja mida müüme. Kinnisvara kui üks investeerimisalternatiividest on vabalt ostetav ja müüdav. Tavaliselt on krunte reservis rohkem, kui momendil arendamiseks tarvis läheb, hoiame neid, millel näeme suuremat perspektiivi,? avab ta oma ärisaladust. ?Eestis on praegu prioriteet number üks elamuprojektid, Lätis ja Leedus aga kaubandusprojektid.?

Nii mõnigi kinnisvaraäri autoriteet kinnitab, et edukuse poole püüdlev firma peab valima endale kindla tegevusvaldkonna ning vältima kõigi ja kõigega tegelemist. E.L.L. Kinnisvara puhul ei näi see põhitõde kehtivat, sest tegeldakse mitmes erinevas sektoris.

Aasta eest Äripäeva kinnisvarafirmade edetabelis teise koha hõivanud E.L.L. Kinnisvara ASi nõukogu esimees Toomas Annus jäi toona ettevõtte tulevikku prognoosides vaoshoituks, öeldes, et arengu edukust saab objektiivselt hinnata alles kümmekonna aasta pärast. Ennustamisega ei tegele ka Jaak Vende, märkides vaid, et E.L.L. Kinnisvara arengu raskuspunkt kaldub Eesti kõrval üha enam Lätisse ja Leedusse. Ka tuleb igas Balti riigis asja ajada erinevalt: igal maal on inimestel omamoodi ellu- ja töössesuhtumine, omad eelistused, vajadused, võimalused, samuti on kõigis riikides oma unikaalne konkurentsiolukord, mistõttu Eesti kogemust üksüheselt Lätti ja Leetu üle kanda pole võimalik.

?Äritegevust võib mõjutada ennekõike äkiline majanduslangus, mis viib praegu kõrgel püsiva nõudluse alla. Pikaajaliste kinnisvaraprojektide arendaja riskib ka sellega, et raha jääb turuolukorra muutumise tõttu ebasoovitavalt kauaks mõnda projekti kinni,? räägib Vende. ?Praegu veidi alla kümne protsendi jääv laenuintress on ikka liiga kallis.? Aga seda firmajuht ka ei usu, et ühtäkki Tallinnas enam ühtegi korterit ei õnnestuks müüa. Probleeme võib tekkida neil elamuprojektidel, mis on arendatud ebamäärasele sihtgrupile või küsitava väärtusega asukohta.

Vende peab kinnisvaraga tegelemisel oluliseks õigesti prognoosida majanduse arenguid, ette näha kliendieelistuste võimalikku muutumist tulevikus ning arendaja oskust ja tahet objektiivselt hinnata kõiki kinnisvaraprojektiga kaasnevaid riske. Areneva ettevõtte seisukohalt on tema hinnangul suur tähtsus ka töötahtelise ja üksmeelse meeskonna sihipärasel kujundamisel. Ta lisab: ?Mõnikord on meilgi projektide mahud kahjuks organisatsioonist kiiremini kasvanud.?

Nii laagerdab E.L.L. Kinnisvara oma tegemisi ajavoolu mahlas, kalkuleerib, arvestab, teeb vajadusel plaanidesse korrektuure ? ning liigub ühtlasi majandusliku tõusu pärituules.

____________________________________

Teelahkme eramurajoon Harku vallas

- majad asuvad Tabasalu aleviku naabruses

- kruntide keskmine suurus 850 m²

- maja maksumus 680 000?990 000, krunt keskmiselt 350 000 kr.

- hind sisaldab haljastust, tänavavalgustust, liitumishindasid, piirdeid, teid ja trasse

- ühekorruseliste termoprofiil-seinapaneelidest ja puidust katusefermidega majade suurused on vahemikus 90,8?148,6 m²

- majade juurde kuulub varjualune auto jaoks, majandusruum ja terrass

- majades on elektriküte

- igas majas on WC ja saun koos pesuruumiga, suuremates majades ka vannituba ja kaks WCd

- kokku 50 krunti (müüdud 42, broneeritud 8)

- elurajoon valmib 2002. a märtsis

____________________________________

Tuvi tänava kortermajad Tallinnas

- projekt sisaldab kolme kortermaja rajamist Tõnismäele

- esimene maja valmib 2002. a jaanuaris, teine 2002. a juunis ja kolmas 2002. a lõpus

- kompleksis maa-alune 80kohaline garaa? (koht lisatasu eest)

- korterite arv majades 28?30

- korterid on 1?6toalised

- korterite suurused 49,4?151,9 m²

- hind jääb vahemikku 14 000?25 000 kr/m²

- esimese maja 28 korterist on kõik müüdud

- teises majas on broneeritud 17 korterit

- hinna sisse kuulub saun, kinnine rõdu, turvalukud

- igal korteril eraldi ventilatsioonisüsteem

- hoonete juures turvaline ja vaikne siseõu jalgrattateede ja laste mänguväljakuga

Allikas: E.L.L. Kinnisvara

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing