Sirje Rank • 16. oktoober 2001 kell 22:00

Terrorihirm pikendab langustrendi

Alates sellest, et reisimise ja kaupluste külastamise asemel eelistavad inimesed rahvarohketest kohtadest eemale hoida, firmad aga jätavad majandusliku aktiivsuse taandudes ning poliitilise ebakindluse kasvades investeerimisplaanid ootele.

?Suureneb risk majanduslanguse pikenemisest,? kommenteeris tippjuhtide investeerimisplaane uurinud konsultatsioonifirma A.T. Kearney asepresident Paul A. Laudicina.

Pulbriga ümbrikke on saanud mitmed riigid, sealhulgas Eesti ning lähinaabrid Soome ja Rootsi. Katkupisikud on seni leitud vaid USAst.

?Sellisel moel (kirja teel) ei saa põhjustada ulatuslikku epideemiat, sest haigus ei nakatu inimeselt inimesele. Küll aga võib see esile kutsuda inimestes hirmulaine,? ütles Soome rahvatervishoiu ameti peaarst Olli Haikala ajalehele Helsingin Sanomat.

Maailmamajanduse seisukohalt on oluline, kuivõrd mõjutab bioterrori oht USA majanduse toibumist, eelkõige USA tarbija käitumist. Seni on võimude ning keskpanga agressiivsed meetmed majanduskasvu stimuleerimiseks hüsteeria üles kaalunud ? vastu on pidanud nii dollar kui aktsiaturud.

Dollar tugevnes eile kolmandiku protsendi võrra, andes euro kursiks 0,9060 dollarit. Samuti tugevnes dollar Jaapani jeeni suhtes.

Dollarit toetab investorite veendumus, et erinevalt USAst ei ole Euroopa valitsused majanduskasvu ergutamiseks teinud piisavalt jõupingutusi. Jaapani väljavaated majandust stimuleerida on veelgi marginaalsemad pärast seda, kui valitsus teatas eile maksutulude alalaekumist enam kui triljoni jeeni ulatuses.

?11. septembri tagasilöök võib toibumist edasi lükata, kuid inimesed arvavad endiselt, et USA majandus tõuseb kiiremini jalule kui Euroopa või Jaapan,? ütles Londoni firma Standard Chartered globaalsete turgude analüütik David Mann Reutersile.

?Isegi kui inimesed tahaksid oma investeeringud USA turult välja viia, ei ole teisi turge, kus väljavaated oleksid paremad,? kommenteeris teine analüütik.

Esmaspäeval Luksemburgis kohtunud eurotsooni rahandusministrid kutsusid Euroopa Keskpanka majanduskasvu ergutamiseks samuti agressiivsemalt laenuintresse alandama. Pank ei jätnud kahtlust, et vähemalt lähiajal ei ole kavatsust seda teha.

Majanduse ergutamiseks süstib Ühendriikide valitsus lisaks keskpanga üheksale intressikärpele maksude alandamise ning eelarvekulude suurendamisega majandusse 150 miljardit dollarit, mis vastab 1,5 protsenti SKTst. Soodne on ka nafta hind, mida sõjategevus pole tõstnud ? barreli hind on aastaga kukkunud 35 dollarilt 22 dollarile.

Paketi edu sõltub aga tarbija reaktsioonist uudsele olukorrale, kus USA elanikkond kogeb esimest korda otsest rünnakuohtu. Kartuste levikule ja levitamisele aitab kaasa rünnaku sihtimine juhtivate meediakanalite pihta. ?Kahtlase pulbri? avastamisest puhkenud paanika ning inimeste evakueerimine on tõsiselt häirinud lennujaamade, kaubanduskeskuste ning mitmete avalike asutuste tegevust ning suurendanud firmade julgeolekukulusid.

Eile avaldatud statistika näitas septembris languse jätkumist USA tootmissektoris 12. kuud järjest. Enne terrorirünnakut olid analüütikud ennustanud USA majanduskasvu jahtumisest enim kannatanud sektorile peatset kasvu taastumist.

Hetkel kuum