Ettevõtjad protestivad leige idapoliitika vastu

Andres Reimer 19. oktoober 2001, 00:00

Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni juhatuse liige Enn Veskimägi kohtub täna välisministeeriumi kantsleri Indrek Tarandiga ja taotleb kokkusaamist majandusminister Henrik Hololeiga, et nõuda ettevõtjate ärihuvisid toetavate ametnike arvu suurendamist Venemaal.

?Ma palun neid, et nad teeksid ettevõtjatele teene, suurendades oma tähelepanu Venemaale,? rääkis Veskimägi eile. ?Kui välisinvestorid viivad praegu oma rahad Eestist odavamasse piirkonda, näiteks Venemaale, siis lööb see meil hinge kinni.?

Veskimägi sõnul vajavad ettevõtjad oma probleemide lahendamiseks Venemaal kaubandusesindajat nii Moskvas kui ka Peterburis. ?Kui kõrged ametnikud Venemaal ei käi, siis on neil raske seda mõista,? lisas ta.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda soovib oma liikmete huvisid silmas pidades esindaja jätkamist Moskvas, ütles koja peadirektor Mart Relve. ?Moskvas peaks olema isegi mitu töötajat, et inimesed saaksid ärivaldkondade järgi spetsialiseeruda,? lausus Relve.

Peterburis tegutsevad Eesti ettevõtjad nõuavad kaubandusesindajat juba pikka aega, kuid ametniku äratoomine Moskvast on vale, ütles Peterburi Sotka mööblimaja omanik Raivo Kukk. ?Moskvas asub Venemaa bürokraatia- ja finantskeskus, millest ei pääse mööda,? rääkis Kukk.

Paljudes ettevõtlusvaldkondades, näiteks trükitööstuses, väljastatakse Kuke sõnul sertifikaate üksnes Moskvas ning ilma kaubandusesindaja abita on uutel turule tulijatel bürokraatia masinavärgis raske orienteeruda.

?Eestlasi tuleb praegu Venemaale äri ajama nii hulgaliselt, et meenub aeg enne suurt finantslaksu,? rääkis Kukk. ?Eesti riik peaks praegu igati kaasa aitama, et need tulijad alles jääksid.?

Ettevõtjate survel võtab ettevõtluse arendamise sihtasutuse nõukogu kaubandusesindajate saatmise Venemaale järgmisel nädalal uuesti arutlusele, ütles ettevõtluse arendamise sihtasutuse peadirektor Urmas Vahur.

Kaubandusesindaja pidamine välisriigis maksab miljon krooni aastas. Kui ettevõtjad oleksid valmis investeerima näiteks pool miljonit krooni, jääks Moskva esindaja alles, lisas Vahur.

Sihtasutuse nõukogu otsustas augustikuus likvideerida kaubandusesindaja ametikoha Moskvas ja asendada see alates järgmisest aastast peamiselt turismifirmasid abistava esindajaga Peterburis. 40 protsenti esindaja ajast hakkab kuluma eksportööride abistamiseks.

?Sihtasutusel jätkub raha üksnes viie välisesindaja ülalpidamiseks ning turismifirmade huvi Peterburi vastu on väga suur,? ütles Vahur. ?Moskva saatkonnas töötab majandusata?ee ning paljud suurettevõtted omavad esindusi, mistõttu pole dubleerimine otstarbekas.?

Eesti saadab järgmisel aastal kaubandusesindajad Suurbritanniasse, Saksamaale, Soome, Rootsi ja Venemaale.

Eesti ametiasutuste tegevuse Venemaal määravad ekspordipoliitika põhisuunad, mis seavad Euroopa Liidu turud prioriteetseks, ütles välisministeeriumi välismajanduspoliitika osakonna peadirektor Tõnis Nirk.

?Venemaa osatähtsus Eesti ekspordis oli mullu vaid 2 protsenti, mis näitab, et ettevõtjad otsisid stabiilsemaid turge,? selgitas Nirk. ?Ettevõtjate põhimureks on majanduslepingute puudumine Venemaaga, mille sõlmimiseks Eesti pool on valmis.?

Moskva saatkonnas töötab majandusdiplomaat, kes saab täita ka kaubandusesindaja ülesandeid, lisas Nirk.

Samal ajal väitis Eesti suursaadik Moskvas Karin Jaani, et temale alluva majandusametniku ülesannete ringi pole võimalik laiendada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing