Kuidas saada rikkaks?

Viktoria Korpan 22. oktoober 2001, 00:00

Reedel kogunes investeerimismessil Rahakompass 2001 rahvusraamatukogu väiksesse kuppelsaali suur hulk inimesi, et kuulata Vanajuure ja Meeritsa ettekannet meie aja ekstravagantsetest rikastest, kes on oma varanduse üsna kiiresti kokku saanud. Seekord piirdusid esinejate näited paraku väljaspool Eestit elavate inimestega.

Meeritsa sõnul arvatakse, et enamik jõukate perekondade varandusest on esialgselt hangitud ebaseaduslikul teel ehk piraatluse ja röövimisega. ?20. sajandi lõpp ja 21. sajandi algus viitavad aga sellele, et väärtusloomes mängib järjest olulisemat rolli inimkapital,? ütles ta.

Vanajuur ja Meerits tõid näiteks nelja maailakuulsa miljardäri edulood. ?Kõik nad on olnud pioneerid-visionäärid,? kirjeldas Vanajuur. Rikaste ja ilusatena esitleti suurinvestorit Warren Buffettit, arvutifirma Dell asutajat Michael Delli, Apple Computersi ühte asutajat Steve Jobsi ja nn Praha piraati Viktor Kozenyt, kes on erinevatel viisidel miljardeid kokku ajanud.

Ajakirja Forbes selle aasta rikkaimate edetabeli põhjal oli Warren Buffetti varade väärtus 32,3 miljardit dollarit ehk üle 560 miljardi krooni. ?Risk tekib siis, kui sa ei tea, mida sa teed,? tsiteeris Meerits Buffettit. ?Buffetti investeerimise neli sammu on järgmised: lülita aktsiaturg välja; ära majanduse pärast muretse; osta ettevõtet, mitte aktsiat ja halda ettevõtte portfelli.?

Michael Delli varade väärtus on 10,5 miljardit krooni ehk üle 180 miljardi krooni.

Delli edufaktoriks on nimetatud keskendumist lõppkliendile ? ülilühikesed tarnetähtajad ja nendest kinnipidamine ning see, et kliendil on võimalus ise endale arvuti komplekteerida. Dell sai äri alustades aru, et arvutiturg oli väga ebeefektiivne ja võrreldes komponentide maksumusega olid juurdehindlused vapustavad ning teenindus kehv.

Koos Steve Woziakiga 1977. aastal Apple Computersi loonud Steve Jobs asus omal ajal ülikoolis õppimise asemel raha tegema. ?Seda me ei propageeri, sest haridus on väga väärtuslik kapital,? märkisid Vanajuur ja Meerits.

Saamata kõrgharidusele vaatamata on Jobsil praegu 1,3 miljardit dollarit ehk üle 22 miljardi krooni. ?Jobsi edu alus oli julgus visiooni ellu viia ja innovatiivsus,? sõnas Meerits.

Praha piraadiks hüüdud Viktor Kozeny teenis T?ehhi Vabariigi erastamisväärtpaberite skeemiga erinevatel hinnangutel kuni 7,5 miljardit krooni. 1997. aastal proovis ta sama skeemi paari mõjuvõimsa investoriga Aserbaid?aani naftatööstuse erastamisel. ?Tehing aga nurjus ja investorid lasid enamiku Kozeny varadest külmutada,? rääkis Meerits. ?Nüüd levivad kuuldused ?Praha piraadi? pankroti kohta.?

Rahamaailma kröösustest kokkuvõtet tehes nentisid Vanajuur ja Meerits, et nad võtavad vastu otsuseid adekvaatselt ja kiiresti. ?Nende oluliseks erinevuseks vähem edukatest on see, et nad tegutsevad põhiliselt kiiresti,? ütles Meerits. ?Nad maanduvad alati jalgadele ja oskavad tarvitada riski õiges koguses.?

Väga levinud müüt rikkaks saamise kohta on see, et esmalt peab olema väga kehvas seisus ? ajalehepoisist miljonäriks. ?Tegelikult võib endaga normaalselt läbi saades veel rikkamaks saada,? ütles Vanajuur.

Lõpetuseks soovitas Märt Meerits kuulda võtta nende inimeste nõuandeid, kellel äris nii hästi ei ole läinud. ?Ära kuula neid, kes ütlevad sulle ? kuula mind, sest mina olen elus üht-teist saavutanud,? nentis Meerits. ?Kuulake hoopis neid, kes on läbi kukkunud, sest nemad ütlevad, mida ei tasu teha.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:59
Otsi:

Ava täpsem otsing