Otsus kaheldava protokolli alusel

Inno Tähismaa 23. oktoober 2001, 00:00

Protokolli järgi võtsid 19. aprillil 1996. aastal Põllumajanduse Ameerika Välisabi Fondi nõukogu koosolekust osa selle liikmed Ida Norvai?, Ants Käärma, Toivo Palgi, Kaul Nurm ja Malle Eenmaa.

Kohtuotsuse järgi oli Eenmaa just sellel koosolekul veennud kõiki nõukogu liikmeid kandma fondi raha Maapanga omakapitali koosseisu.

?Selle otsuse tegemisel osaledes kasutas ta (Eenmaa) ära fondi nõukogu liikmete usaldust ning oma ametiseisundist tulenevat autoriteeti,? seisab kohtuotsuses. Kohus kuulutas selle teo korruptiivseks ja mõistis endisele pangajuhile 1,5 aastat vangistust.

Viiest nõukogu liikmest vähemalt kolm sellist koosolekut ei mäleta, need on Eenmaa ise, Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm ja riigikogu liige Ants Käärma.

?Võin kinnitada, et ma koosolekul ei osalenud,? ütles Nurm. ?Ja ma väga kahtlen, kas seda koosolekut üldse toimus. Olen seda öelnud kohtus ja võin jätkuvalt kinnitada,? lisas ta.

Tema sõnul äratab kahtlust asjaolu, et nii tema kui Eenmaa nõukogu liikmeks kinnitavale otsusele kirjutas toonane põllumajandusminister Ilmar Mändmets alla samal päeval, kui toimus väidetav koosolek.

Mändmetsa tol päeval tööl polnud, ta oli tunnistuste põhjal juhuslikult majast läbi astunud.

Koosolekut, kus Eenmaa mõjutas teisi endale kasulikku otsust tegema, ei mäleta ka toonane nõukogu liige Ants Käärma.

Koosolekut ei mäleta ka Malle Eenmaa. ?No ma ei olnud sellel koosolekul,? ütles ta. Oma sõnade kinnituseks on ta teinud läbi valedetektori testi.

Koosoleku protokollile on alla kirjutanud fondi nõukogu esinaine Ida Norvai?, kes töötas põllumajandusministeeriumis, sai 1996. aasta 10. mail Maapanga nõukogu liikmeks ja on praegu pensionil. Pärast Eenmaa suhtes algatatud kriminaalasja on ta kadunud. Küll on tema kirjutatud protokoll peamine süütõend Malle Eenmaa vastu.

Pensionil on ka viies nõukogu liige, endine rahandusministeeriumi ametnik Toivo Palgi.

Eenmaa ega tema kaitsjad pole protokolli võltsimise alusel avaldust kriminaalasja algatamiseks teinud. ?See on meie tegemata töö,? tunnistas Eenmaa.

Malle Eenmaa kaitsja vandeadvokaat Aadu Luberg ütles, et analüüsib riigikohtu lahendit, eriti aga selles sisalduvaid vastuolusid põhjalikult ja teeb seejärel otsuse, kas esitada avaldus asja läbivaatamiseks kohtuvigade lahendamise korras.

___________________________________________

Malle Eenmaa: ma lähen kinni Maapanga sünni, mitte surma pärast

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing