Kaja Koovit • 22. oktoober 2001 kell 22:00

Sonera III kvartali kasum kukkus kolinal

?Sonera tulemused olid hullemad ka kõige karmimatest prognoosidest,? märkis Ühispanga analüütik Raul Rannaste esialgses kommentaaris.

Ka eestimaalaste ühe lemmikvälisinvesteeringu Sonera kolmanda kvartali kahjum oli 354 miljonit eurot (5,5 mld kr) ehk aktsia kohta 0,44 eurot.

Analüütikud ootasid kahjumiks keskmiselt 65 mln eurot ja kõige pessimistlikumadki prognoosisid vaid 148 miljonit.

Ettevõtte suur kahjum oli tingitud Deutsche Telekomi aktsiate müügist ning sidusfirmade tegevusest, mistõttu paljudki analüütikud hindasid tulemusi erakorralise kahjumi tõttu oodatust paremaks.

Sonera teatas, et seoses uutele tehnoloogiatele ja teenustele ülemineku aeglustumisega otsustas ettevõte muuta strateegiat ja koondada põhitähelepanu tulusate teenuste arendamisele koduturul. Uue strateegia eestvedajaks on tõenäoliselt ka 1. oktoobrist ametisse asunud Sonera uus juht- Harri Koponen.

Kulude vähendamiseks kavatseb firma müüa mittestrateegilisi osalusi, muu hulgas välismaistes operaatorfirmades.

Sonera teatas, et peatab investeeringud kahjumit tootvasse Saksa konsortsiumisse Group 3G ja piirab need minimaalseks Itaalia grupis IPSE 2000 ning Hispaania grupis Xfera.

Sonera teatas eile samuti, et uus strateegia ei näe ette Balti ühisfirmade osaluste müüki, sest ettevõtted toodavad kasumit ja genereerivad tugevaid rahavooge.

Sonera plaanib oma 3,8 miljardi eurost võlakoormat aasta lõpuks vähendada 2,8 miljardi euroni.

Lisaks plaanib Sonera laiendada aktsiakapitali ja korraldada emissiooni kuni 1 miljardi euro ulatuses. Ettevõtte suuromanik Soome riik on teatanud, et plaanib oma proportsionaalse osa ehk 52 emissioonist välja osta. Selleks peab parlament loa andma.

?Aktsiaemissiooni laiendamine tugevdab märkimisväärselt Sonera bilanssi ja neil ei ole tarvis praeguste depressiivsete hindadega oma vara müüa,? lausus Danske Securitiesi analüütik Poul Ernst Jesse Reutersile.

Küsimuseks jääb emiteeritavate aktsiate hind. Arvestades, et uusemissioon lõhustaks praegust ettevõtte väärtust 50, näib prognoositud 2,5?3eurone aktsia hind 4 euro tasemel olevat turuhinda arvestades liiga kõrge.

Kuigi analüütikud andsid eile hommikul aktsiale müügisoovituse ning hind kukkus üle 3, muudeti hiljem oma hinnangud valdavalt hoiusoovituseks ning aktsia lõpetas päeva 5,21 plussis.

Standard & Poor?s kinnitas eile Sonera varasemad reitingud, kuid teatas, et ettevõte väljavaade on negatiivne.

Hetkel kuum