Soome läks Ameerikast mööda

23. oktoober 2001, 00:00

Soome tipputõus riikide konkurentsivõimelisuse edetabelis mõjub tõenäoliselt jaheda du?ina neile, kelle meelest tagavad majandusliku edu koos konkurentsivõimega ennekõike madalad maksud ja üliliberaalne majanduskeskkond. Pilk edetabelile kinnitab, et 21. sajandil saadab edu riike, kus on õnnestunud arengukomponente tasakaalustada.

Näib, et edu võti ei peitu üksnes indiviidikeskses maailmakäsitluses. Ei ole nii, et vaid kõva trügimine, tihti üle nõrgemate peade, ja selle idealiseerimine toovad edu. Soome on tasakaalus riik: seal väärtustatakse haridust, teadus- ja arendustegevust, kogu ühiskonna tasakaalustatud arengut. Maksukoormus on Eesti omast märgatavalt kõrgem ning saadavad hüved on rakendatud kogu ühiskonna arengu teenistusse. Eesti liberaalide hinnangul on tõenäoliselt imelik, et Põhjamaad (ka Norra ja Rootsi on tabelis kõrgetel kohtadel) üldse veel eksisteerivad. Miks küll raha pole sealt välja voolanud, miks ei ummista töötute armeed kõrgete tööjõukulude tõttu tänavaid ja väljakuid!? Oo õudust, tegemist on hoopis maailma kõige konkurentsivõimelisema (järelikult ka suurima kasvupotentsiaaliga) majandusega.

Ja veel: ma ei alahindaks Soome saavutuse juures riigi üldise poliitika mõju. Ehk just seal, valdavalt sotsiaaldemokraatlike jõudude juhtimisel, ongi kõige eredamalt ilmnenud see nn kolmanda tee poliitika, mis seob vabaturumajanduse ja sotsiaalse õigluse ühtseks ja hästitoimivaks tervikuks.

On hea, et esikohal troonib Soome, riik, mida vist küll iga eestlane lähedalt näinud. Nii peaks meil olema kergem naabritelt eeskuju võtta. Siis ei jää praegune 29. koht meile kindlasti laeks. Oleks ju kaunis, kui 10 aasta pärast näeks tabelitipp välja nii: 1. Eesti, 2. Soome. Siis oleme saavutanud välisminister Ilvese püstitatud eesmärgi saada Põhjamaaks. Selleks tuleb meil aga väheneva maksukoormuse idealiseerimise asemel panustada eelseisvatel aastatel väga jõuliselt haridusse ja teadusesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing