Viktoria Korpan • 23. oktoober 2001 kell 22:00

Eesti Telefoni hinnatõus rõõmustab konkurente

Eile kirjutas Postimees enda käsutuses olevatele andmetele viidates, et uuel aastal on oodata digitaaltelefoni kuumakse hinnatõusu 75 kroonilt 99 kroonile.

Sideameti infoosakonna juhataja asetäitja Marge Ensling ütles, et Eesti Telefon ei ole ametile tutvustanud plaani kuumakseid tõsta.

?Meil ei ole ühtegi hinnakirja, kus oleks kirjas, et kuutasuks tuleb just 99 krooni,? kommenteeris Eesti Telefoni avalike suhete direktor Piret Mürk Postimehe artiklit. Mürk ütles, et koostöös sideametiga audiitorfirmalt Deloitte & Touche tellitud audit näitas, et digitaaltelefoni kuumakse omahind on 237 krooni. ?Aga me anname endale aru, et me ei saa klientidelt nii suurt summat küsida.?

Digitaaltelefoni erakliendi kuutasu on praegu 75 krooni ja ärikliendil 120 krooni. Piret Mürk lisas, et ühe liini rajamise omahind on auditi kohaselt 17 337 krooni. Digitaaltelefoni paigaldamine maksab praegu erakliendile 824 krooni ja ärikliendile 3000 krooni.

?Eesti Telefon paistab olevat jännis oma äritegemisega, ei suuda kuidagi kasumit teenida,? kommenteeris võimalikku kuutasude tõusu Eesti Telefoni ühe suurema konkurendi ASi Tele2 Eesti juhatuse esimees Ivar Lukk. ?Ja nagu monopolistile kohane, kui muud viisi kasumit teenida ei ole, tuleb käsi klientide tasku pista.?

Samas mõjutaks Luki hinnangul Eesti Telefoni samm Tele2 positiivselt. ?Olen kindel, et inimesed hakkavad rohkem mobiiltelefoni kasutama ja hinnavahed lauatelefoni ja mobiili kõneminuti vahel vähenevad,? sõnas Lukk. Luki hinnangul tooks Eesti Telefoni kuumaksete võimalik tõus Tele2-le uusi mobiilsidekasutajaid juurde.

Ka Eesti Telefoni teise põhikonkurendi ASi Uninet juhatuse esimees Markus Nisula ütles, et Eesti Telefoni kuutasude kallinemine mõjutaks Uninetti ainult positiivselt. ?Kui inimesel on näiteks 250kroonine arve ja sellest peab ta pea 100 kuumaksena välja käima, hakkab ta otsima helistamiseks soodsamaid võimalusi,? rääkis Nisula.

?Radiolinja suund on kuumaksete langetamine,? rääkis Radiolinja Eesti teenusoperaatorüksuse juht Andrus Hiiepuu. ?Eesti Telefoni kuumaksete tõus mõjutaks meid pigem positiivselt.?

Aasta lõpus kaotab kehtivuse ka telekommunikatsiooniseaduse muudatus, mis kohustas Eesti Telefoni pakkuma Tele2-le ja Uninetile madalamaid sidumishindu, mis võimaldavad Eesti Telefoni konkurentidel madala hinnaga kohalikke kõnesid pakkuda.

Varem on sidefirmade esindajad rääkinud sellest, et ainus variant on läbi rääkida ja sidumishindades omavahel kokku leppida. Ivar Lukk ja Markus Nisula tõdesid, et läbirääkimised sidumishindade osas on visad edenema. ?Eesti Telefoniga on meil väga erinevad seisukohad,? sõnas Lukk.

?Kui Eesti Telefon tõstab sidumishindu, ei saa me pakkuda soodsamaid kõnesid. Olen siiski optimist ja usun, et hinnad ei tõuse nii palju, et me ei saa üldse kõnesid pakkuda,? ütles Nisula.

___________________________________________

Eesti Telefoni rahaahnus ei jää monopolidele alla

Hetkel kuum