Turvaline kodu on enda teha

Tarmo Riisenberg 25. oktoober 2001, 00:00

See näiliselt lihtne turvaabinõu on tegelikult päris tõhus. Järgnevalt mõned nõuanded kodu turvalisuse tõstmiseks Eesti politsei koduleheküljel www.pol.ee olevast turvalisuse käsiraamatust.

 • Loo suhted oma naabritega

Tutvu oma naabritega, ära ole anonüüme! Head suhted naabritega aitavad sul rahuliku südamega suvepuhkust veeta - naabrite informeerimine äraoleku ajast aitab kaasa varguste ennetamisele.

 • Signalisatsioon

Nähtavale kohale paigaldatud signalisatsioon sunnib sissetungijat põhjalikult kaaluma, kas on mõtet edasi tegutseda.

 • Katus ja aknad

Katuselt ulatub varas edukalt akendeni ja rõdudeni, sellepärast tuleb aknad kindlalt sulgeda. Lukustada tuleb ka kõik väikesed aknad.

 • Värav ja aed

Eramaja taha ehitatud kõrge sein või aed aitab sissetungijaid eemal hoida. Juhul, kui maja ümbruses on halvasti kaitstud kohti, kindlusta need. Üks võimalus vargaid eemale tõrjuda on okashekk, samuti on soovitav eramaja esikülg hästi nähtavaks teha, sest siis ei saa seal märkamatult tegutseda.

 • Varuvõti

Ära jäta varuvõtit tüüpilisse peidukohta uksemati alla, lillepotti või kirjakasti, sest varas oskab selle sealt üles otsida.

 • Garaa? ja kuur

Hoia garaa? ja kuur alati lukus, eriti siis, kui need on elumajaga ühendatud. Lukusta ka tööriistad, redelid jms, et neid ei saaks kasutada majja sissemurdmiseks.

 • Korter turvaliseks

Muretse korralik ja tugev välisuks. See peaks olema vähemalt sama kindel kui trepikojauks. Uksehinged kinnita poltidega, uksepiida sisse võib paigaldada metallriba.

Kui trepikojas ei ole fonolukku, võiksid majaelanikega selle paigaldamise üle nõu pidada.

Kui fonolukk on olemas, ära lase sisse võõraid inimesi, kes ukse taga helistavad või sinu väljudes siseneda tahavad.

 • Hoovi kaitsmine

Takista potentsiaalse sissetungija tee siseõuele, kus tal on rohkem võimalust omaette tegutseda.

 • Ühiskorter

Kööki või vannituppa minnes lukusta alati oma toa uks. Ara jäta toa võtmeid ukse ette või üldkasutatavasse ruumi, ka ei tasu võtmehoidjale kirjutada oma nime või toanumbrit.

 • Tundmatu külaline

Parim kaitse tundmatu külalise eest on uksesilm ja tugev uksekett. Tee kindlaks, kas tundmatu on see, kellena ta end tutvustab. Kui ta esitleb end politseinikuna või soovib kontrollida gaasi- või elektrimõõdiku näitu, palu tal näidata oma töötõendit.

Loa ehtsust võid kontrollida asjaomasesse firmasse helistades. Ära kasuta töötõendile märgitud telefoninumbrit, vaid otsi see telefoniraamatust.

 • Signalisatsioon ja seif

Kui kodus on palju väärisesemeid või kui elatakse piirkonnas, kus pannakse toime palju vargusi, tuleks paigaldada signalisatsioon. See on tõhus vahend sissetungija eemaletõrjumiseks. Ka kindlustusfirma oskab soovitada usaldusväärset turvateenuse pakkujat.

 • Valgustus

Varastele ei meeldi tegutseda hästi valgustatud kohas. Paljud sensorite või infrapunakiirguse abil töötavad välisvalgustid lülituvad tööle, kui nende välja satub mõni liikuv objekt.

 • Maja uksed

Kui maja uksed ei ole kindlad, ei ole kodu turvaline. Uks peab olema tugeva konstruktsiooniga ja vähemalt 44 mm paksune.

Eriti kerge on lõhkuda ukseklaasi, sellepärast tasub nõrgad uksed massiivsemate vastu välja vahetada. Täpsemat nõu lukkude kohta saab küsida lukke müüvatest kauplustest. Kasulikud on lukud, mida saab avada ainult võtmega.

 • Uksesilm

Uksesilma kaudu on võimalik kindlaks teha, kes on ukse taga.

 • Aknad

Võtmega lukustatavast aknast pääseb varas sisse vaid klaasi purustades, kuid see tõmbab tema tegevusele liiga palju tähelepanu. Esmajärjekorras tuleb kindlustada strateegiliselt kõige ohustatumad aknad, mis asuvad esimesel korrusel, õuepoolsetes tubades, vihmaveetorude läheduses ja trepikojakatuse kohal. Vajadusel tuleb akende ette paigaldada turvatrellid.

Turvameetmete puhul tuleb arvestada tuleohtust, soovitatav on paigaldada ka tulekahjust märku andvad suitsudetektorid.

 • Kodust ära

Sissemurdmine toimub enamasti siis, kui pererahvast kodus ei ole. Seepärast ei tasu oma tööl oleku aega ja puhkusesõite kõikidele avaldada.

Lisaks: Kasuta aegre?iimil töötavaid lüliteid, mis panevad sinu ära olles kodus tööle valgustid, raadio, televiisori ja muud seadmed. See jätab mulje, et pererahvas on kodus.

Ära paiguta televiisorit ega videomakki nii, et need on aknast näha.

Enne puhkusele sõitmist lepi sõbra või naabriga kokku, et ta tühjendaks sinu postkasti, kohendaks kardinaid, koristaks aias lehti ja niidaks muru. Nii jääb mulje, et elu kulgeb oma tavapärast rada.

 • Asjade märgistamine
Vargad eelistavad väärtuslikke ning kergesti äraviidavaid ja müüdavaid esemeid nagu televiisor, videomakk, arvuti, fotoaparaat, antiikesemed ning kuld- ja hõbeehted. Märgi sellistele esemetele oma postiindeks ja maja- või korterinumber. Kasulik on ka üles kirjutada elektroonikaseadmete seerianumbrid, sest siis on sul kergem oma asju ära tunda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing