Tallinna eelarve kaudu rahastati vene poliitikuid

Virkko Lepassalu 26. oktoober 2001, 00:00

Tänavu on integratsiooniks, kuritegevusuuringuteks ja AIDSi ennetamiseks linna eelarves ette nähtud 10,5 miljonit krooni. Umbes pool sellest ehk üle 4 miljoni on jõudnud ÜRPga otseselt või kaudselt seotud mittetulundusühingute kätte.

Abilinnapea Leivi ?er (pildil), kes valitseb turvalisus- ja integratsiooniametit ning raha jagamist kureerib, kuulub ise samuti Ühendatud Rahvaparteisse.

?Praegune raha jagamise süsteem annab võimaluse seda kuritarvitada,? nentis fraktsioonidesse mitte kuuluv linnavolinik Leonid Tsingisser. ?Ühist registrit nende kohta, kes on linna- ja riigiasutustest mingi projekti korraldamiseks raha saanud, ei ole. Võib juhtuda, et mingi klubi hangib korduvalt eri teid pidi sadu tuhandeid kroone ning see võib kujuneda isegi äriks jutumärkides.?

Oktoobri alguses päris Tallinna volikogu esimees Rein Voog abilinnapea Leivi ?erilt raha kulutamise kohta aru.

Päevalehe Estonija ajakirjanik Valeri Prostõh seostab seda sammu kolmikliidu kättemaksuga: ?Partner (Ühendatud Rahvapartei) hääletas presidendivalimistel valesti, lehvitas sabaga ja pages nagu rott kolmikliidu laevalt.?

Kogu turvalisus- ja integratsiooniameti kassa oli tema versiooni järgi selleks ajaks jõutud läbi lüüa. Seega puudus presidendivalimistel motivatsioon kolmikliitu pooldada.

Mullu novembris suutis tollase linnapea Jüri Mõisa juhitud pealinna koalitsioon säilitada võimu vaid tänu vene parteide esindajate enda poolele meelitamisega. Ühe venelaste nõudmisena tuli sõlmida pikaajaline rendileping Nevski katedraali Moskva patriarhaadi meelse kogudusega. Poliitilistes kuluaarides liikusid juba tollal jutud otsesest rahalisest toetusest vene saadikutele.

ÜRPd esindav abilinnapea Leivi ?er esitas volikogu esimehele Rein Voogile aruande integratsiooni- ja kuritegevusennetusteks ettenähtud raha kulutamise kohta. Aruandest nähtub, et 100 00?400 000krooniste summadega on valdavalt rahastatud kõikvõimalike mittetulundusühingute projekte.

?eri väitel on asjatu otsida põhjusi, miks toetati üht või teist projekti, nende lähedusest ühele või teisele erakonnale.

?Kui mina veel võin seda teada, siis vaevalt, et selle uurimiseks on aega komisjoniliikmetel,? märkis ?er. ?Me pole kunagi teinud statistikat projektide autorite erakondliku kuuluvuse kohta.?

Abilinnapea lisas, et ta loomulikult teab, et Slaavi Heategevus- ja Haridusühingute Liidu eesotsas seisab Nikolai Solovei (ÜRPst ? toim.). Kuid samas teavad ?eri kinnitusel ka kõik komisjoniliikmed, kes projektide üle otsustavad, et see liit on suurim vähemusrahvuste organisatsioonide katusorganisatsioon, mida integratsioonipoliitika teostamisel ignoreerida ei saa. ?Projekti esitaja erakondlik kuuluvus ei või olla aluseks asjaliku projekti rahastamisest äraütlemiseks,? kinnitas abilinnapea.

Projekte hindavad kolm linnavalitsuse poolt moodustatud ning põhimäärusega kinnitatud komisjoni, väitis ?er. ?Komisjonid on moodustatud oma ala teadlastest ja spetsialistidest ning linnavalitsuse sidusametite esindajatest.?

Komisjonidesse kuuluvad valdavalt raha saanud mittetulundusühingute esindajad.

Kohe algusest (turvalisus- ja integratsiooniamet eksisteerib 5. veebruarist) tõrjusime katseid teha need komisjonid poliitilisteks ning mitte kaasata nendesse linnavolikogus esindatud erakondade esindajaid, märkis abilinnapea.

Otseselt ühinenud rahvaparteilastega seotud organisatsioonidest sai 150 000 krooni toetust Venemaa Kultuurifondi Balti Osakond. Ühinenud Rahvapartei üks juhtfiguuridest, riigikogu liige Jevgeni Tomberg (pildil) on kõnealuse fondi juhatuse liige. Raha kulutati kunstikonkursi ?Maa värvid? korraldamiseks. ?Toimuvad töökohtumised eesti ja vene koolide õpilaste ja õppejõudude vahel,? öeldakse projekti vajalikkust põhjendavas osas.

Õigus- ja rahandusnõuandla Kardis, mille üks juhtidest Vladimir Vaingort kuulub ÜRP juhatusse, sai toetust 117 920 krooni. Raha eraldamise eesmärgiks kujunes, nagu projekti põhjenduses seisab, ?tõsta edukamate noorettevõtjate elutaset nii palju, et nad saaksid moodustada keskklassi?.

Jalgpallimeistrivõistluste neljanda divisjoni klubile Spartak, keda esindab Tallinna volikogus Mustamäe Üldhariduskooli direktor Juri Beljajev, eraldati ligi 190 000 krooni. Mustamäe Üldhariduskool sai seminarideks ja ?integratsiooniprotsesside soodustamiseks? lisaks 186 000kroonise süsti.

ÜRP käepikenduseks peetavale Integratsioonimeedia Grupile on üle kantud kokku ligi 400 000 krooni.

Nimetatud grupp pidi koostama ?asotsiaalide ja kuritegelike elementide kogunemispaikade kaardistuse?. Maksumaksjate rahakotist võttis see töö 200 000 krooni.

Mitmes projektis nimetavad elluviijad eesmärke, mille puhul on rahakasutuse otstarbekust võimatu kontrollida: ?positiivse mõtlemise väljakujundamine?, ?riskigruppi kuuluvate noorukite ja noorte ühiskonda lülitamine?, ?tervislike eluviiside propageerimine?, ?integratsiooniprotsesside soodustamine?.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing