Ain Alvela • 28. oktoober 2001 kell 22:00

Haapsalu paneb müüki villa Friedheimi

Haapsalu linn paneb alghinnaga 1,5 miljonit krooni müüki mereäärse Friedheimi villa ja loodab, et tulevane omanik kujundab eksklusiivsest hoonest sarnaselt Pärnu Ammende villaga seltskondlike ürituste korraldamiseks sobiliku asutuse.

Riigile kuuluval ühiskondlike hoonete sihtotstarbega maal asuvad kaks hoonet, kus viimastel aastakümnetel asus neuroloogia taastusravi keskus, müüakse vallasasjadena,

Haapsalu vanemarhitekti Anu Joosti sõnul ei sea linn ostjale oluliselt rohkem kitsendusi, kui muinsuskaitse all olevale objektile juba sellest tulenevalt niigi kehtib. ?Võin öelda, et saapavabrikut sinna vanaaegsesse villasse küll ei tehta ja linn soosib loomulikult, et hoonest saaks rahvale avatud ühiskondlik asutus,? märgib Joost. See aga eeldab maa sihtotstarbe muutmist ärimaaks ja ehitusõiguse taotlemist, mis saab toimuda läbi detailplaneeringu, mille koostamise kulud tuleb uuel omanikul katta. Kuna mõlemad hooned paiknevad riigimaal ja müüakse vallasasjadena, peab ostja ise korraldama ka maa erastamise ja vara kinnistusraamatusse kandmise. Mõlemad hooned, iseäranis villa, vajavad remonti. Ostjal tuleb tasuda notaritasu ja tehingu muud kulud.

Anu Joosti hinnangul seab muinsuskaitseseadus villa Friedheimi renoveerimisele üsna karmid nõuded. ?Kui väljast peab maja säilima täpselt esialgsel kujul, siis sees saab vastavalt sellele, kuidas maja kasutama hakatakse, ikka üht-teist kohendada,? kinnitab Joost. Hoone asukoht Haapsalu promenaadi keskosas on vanemarhitekti sõnul väga soodne just mingit laadi seltskondliku asutuse jaoks. ?See on Haapsalu nn jalutusala ja suvise meelelahutuse keskpunkt,? iseloomustab Joost. ?Villast edasi tuleb ajalooline kaldakindlustus, mõned elamud, uus taastusravi haigla, kunstnik Epp-Maria Kokamäe puitmaja, hotell Promenaad ja alles seal saab otsa puhketsoon, mis praeguseks jõutud korda teha.?

Piki Sadama tänavat edasi poolsaare tipu poole paiknevad kaks krunti ? Sadama 26 ja 28, mille on müüki pannud Lääne maavalitsus. Neist ühel krundil asub tühi vana sadama kontorihoone, teisel vetelpäästejaama ellingutehoone.

Hetkel kuum