Viktoria Korpan • 30. oktoober 2001 kell 22:00

Kaabellevi pakkujaid jääb vähemaks

?Nutame oma nüüd raha taga, kahju on meil uuest seadusest pea 100 000 krooni,? rääkis Kehras tegevuse lõpetama sunnitud OÜ Teleteim tegevjuht Kaljo Neubauer eile.

Vana kaabelleviseadus, mida hüütakse Paltsu-seaduseks, sisaldas firmadele lokaalse monopoli nõude: ühes piirkonnas tohtis kaabeltelevisiooni pakkuda ainult üks firma, mis valiti välja nn iluduskonkursil. Teleteim võitis sellise konkursi Kehras, maksis riigile litsentsitasud ja soovis osta võrku Kehras teenuseid pakkuva Starmani käest, kuid kaabelleviseadus muudeti ja monopoli nõue tühistati.

?Tehing jäi katki, raha lendas korstnasse, seda riik ei tagasta ju,? nentis Neubauer.

Eelmisel nädalal pidid kaabellevifirmad esitama sideameti uute tegevuslubade väljastamise taotlused, sest vana seaduse ajal väljaantud load on õigustühised.

?Meie sellist luba ei taotlenud, tegeleme praegu kaablite tehniliste hooldusega,? lausus Neubauer.

Sideameti infoosakonna juhatuse asetäitja Marge Ensling ütles, et 29. oktoobri seisuga on sideametile esitatud 50 kaabellevivõrguloa taotlust. ?Taotlust ei ole esitanud 13 ajutise tähtajalise loa omanikku ja üks kaabeltelevisioonivõrgu loa omanik (Teleteim ? toim.),? sõnas Ensling, kuid ei täpsustanud, kes ei soovinud uusi lube taotleda.

Ensling lisas, et on võimalik, et mõni firma jätkab tegevust ilma loata ja sellepärast on sideamet asunud koostöös kohalike büroodega kontrollima nende ettevõtete tegevust, kellele oli luba vana kaabelleviseaduse alusel, kuid kes ei esitanud sideametile taotlust uue loa väljastamiseks.

?Ilma kaabellevivõrguloata kaabellevivõrgu loomise, arendamise või kasutamise eest näeb seadus ette rahatrahvi 10 000 kuni üks miljon krooni,? ütles Ensling.

Raplas kaabelleviteenuseid osutav transpordifirma AS Ra-Sat on tänavu juuli lõpuks pankrotis. Ra-Sati pantrotihaldur Ivo Nurga ütles, et pankrot oli tingitud sõidukite liisinguvõlgadest ja pankrotile vaatamata pakub firma endiselt Raplas kaabeltelevisiooni.

?Esitasime sideametile taotluse uue loa saamiseks ja soovime kaabellevivõrgu avalikul enampakkumisel maha müüa,? sõnas Nurga. ?Alghinnaks on 300 000 krooni, huvi on tundnud ka suured firmad, näiteks STV ja teised.? Nurga lisas, et ka Ra-Sat oli maksnud vana seaduse järgi suuri litsentsitasusid, millest sai firma umbes 80 000 krooni kahju. Ra-Satile väljastatud võrgu ehitamise ja opereerimise load kehtinuks 2010. aastani.

Eesti suurima kaabellevifirma ASi Starman juhatuse esimees Peeter Kern ütles, et firma on ka varem Ra-Sati ostu kaalunud. ?Õnnest me ei sära, aga kategooriliselt eitavat vastust ka ei anna praegu,? ütles Kern. ?Seal on raske andmesideteenuseid pakkuda.?

Praeguseks kasutuid litsentsitasusid on maksnud ka suuremad firmad. ?Neid suuri litsentsitasusid, mida on nõudnud vana kaabelleviseadus, on maksnud Starman, Tele2 ja STV, aga meie jaoks on need 100 000 krooni allaneelatavad,? sõnas Kern.

Riigikogu võttis uue kaabelleviseaduse vastu 31. mail.

Hetkel kuum