Kahtlane raha Lasnamäel

Virkko Lepassalu 31. oktoober 2001, 00:00

Tallinna abilinnapea Leivi ?eri abil tekitati partei sõpradele linna eelarvest integratsiooni- ja turvalisusuuringute kaudu käivet umbes 5 miljoni krooni ulatuses. See moodustab ligikaudu poole selleks ettenähtud 10,5 miljonist kroonist.

Lasnamäe linnaosa valitsusest ja Tallinna reservfondist lisandub 5 miljonile kroonile umbes pool miljonit krooni maksumaksja raha. See on valdavalt kulunud Ühendatud Rahvapartei (ÜRP) liikmete poolt korraldatud lõbustusürituste rahastamiseks ja vaba aja veetmise parandamiseks. Põhiliselt pärinevad need summad Lasnamäe linnaosa valitsuse ja Tallinna linnavalitsuse reservfondidest.

Samas väidavad allikad, et vähemalt ühel juhul anti raha varjusurmas ühingule. Näiteks ÜRP Lasnamäe osakonna sekretäri Leonid Sevtsovi teatrile Viadukti Juures eraldas Lasnamäe linnaosa vanem, ise samuti ÜRPsse kuuluv Leonid Mihhailov 45 000 krooni. Teatrit telefonikataloogides ei eksisteeri. Seetõttu ei saa ka raha kasutamise kohta pärida. Lasnamäelased mäletavad teatrit viimati etendust andmas 4?5 aastat tagasi.

Leonid Mihhailovi korraldustega jagati linnaosa eelarvest ÜRPga seotud ühingutele tänavu üldse kokku sadu tuhandeid kroone. Need väljenduvad keskmiselt mõnekümne tuhande kroonistes toetustes.

Näiteks mittetulundusühing Karre-Klubi hankis linnaosa reservfondist 49 000 krooni. Summa anti, nagu linnaosa vanema korralduses seisab, ?aktsiooni moraalne ja materiaalne toetus paljulapselistele peredele ja üksikemadele? eest.

Karre-Klubi eestvedajate hulka kuulub kunagine staa?ikas poliitik Sergei Petinov, kes ilmus kümmekond aastat tagasi ülemnõukogu saadikuna ajalehtedesse seoses iseseisvusvastase näljastreigiga.

Petinov küsitletud vene poliitikute andmeil otseselt ÜRPsse ei kuulu. Küll on tal koht partei ühe juhi Viktor Andrejevi vanade sõprade hulgas. Petinovi Karre-Klubi sai ühtlasi Tallinna turvalisus- ja integratsiooni ametilt üle 452 000 krooni, et edendada laste hulgas arvuti tundmise oskust.

Lasnamäe linnaosavalitsuse reservfondist on 20 000 krooni kantud üle ka MTÜ-le Vene Klubi, mis on tuntud ÜRP filiaalina. Ülejäänud rahaeraldiste puhul on tegemist väiksemate, 4000?15 000krooniste summadega. Nendega toetati ÜRP liikmete Vladimir Afanasjevi, Hanon Barabaneri jt loenguid jm ettevõtmisi.

60 000 krooniga toetas Lasnamäe linnaosa valitsus Leonid Mihhailovi isikus ka Idakeskuse Spordiklubi. Viimane on seotud ASiga Tasmo Ärigrupp. Tasmo koos linnaosa vanema Mihhailoviga üritasid suvel läbi suruda ajakirjanduses riigile äärmiselt kahjulikuks nimetatud tehingut. Selle tulemusel kolinuks linnaosa valitsus Tasmo renditavasse hoonesse ja Tasmo teeninuks nii 30 miljonit krooni.

Lasnamäe linnaosa vanem Leonid Mihhailov ise ei olnud eile kommentaarideks kättesaadav.

Lasnamäe halduskogu juht Pavel Starostin nentis, et halduskogul puuduvad täielikult võimalused reservfondist raha eraldamise üle otsustada ja halduskogul puudub üldse info, kes ja kui palju reservfondist raha saab.

Lisaks 10,5 miljonile eelarvekroonile sai abilinnapea, ÜRPsse kuuluva Leivi ?eri poolt kureeritav turvalisus ja integratsiooni amet toetusi ka linna reservfondist. Praegu teadaolevalt umbes 755 000kroonisest reservfondi rahaeraldisest rakendati otseselt ÜRP liikmete tegevusprojektideks vähemalt 250 000 krooni.

200 000 krooni eest kõnealustest reservfondieraldistest soetati abilinnapea ?eri palvel Saksamaalt välihaigla 50 vigastatule.

?Mind huvitaks, millisel õiguslikul alusel tegutseb ühiskondlik komisjon, mis linna eelarve raha laiali jagab,? ütles üks juhtumit uuriv linna volikogu revisjonikomisjoni liige Ain Seppik. ?Raha jagamiseks peaks ikkagi olema mingi kord, praegu paistab see olevat täiesti ilma reegliteta mäng.?

___________________________________________

ÜRP taotleb linnalt 124 miljonit

Maksumaksja raha integreerus korruptsiooniga

Komisjon selgitab

___________________________________________

30.10.2001 Poliitikud jagasid raha iseendale

30.10.2001 Rein Voog: segadus oli suurem, kui eeldasin

26.10.2001 Tallinna eelarve kaudu rahastati vene poliitikuid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing