Maksumaksja raha integreerus korruptsiooniga

31. oktoober 2001, 00:00

Tallinna turvalisus- ja integratsiooniameti juures tegutseb kolm huvitavat komisjoni, mis vaatavad läbi taotlusi ja eraldavad raha rahvustevaheliseks integratsiooniks, turvalisusuuringuiks jms. Neisse komisjonidesse kuulub palju toredaid inimesi, kes paraku kantisid linna raha oma firmadele või suisa iseendale.

Äripäeva arvates peab rahakantimise peakoordinaator, abilinnapea Leivi ?er tagasi astuma ning komisjonid tuleb kogu täiega laiali saata. Need inimesed integreerisid maksumaksja raha tugevasti kokku korruptsiooniga.

Umbes viis miljonit krooni on kulunud kõlava nimega, kuid arvatavasti paberile mõeldud ja jäänud projektidele. Näiteks ?Tallinna elanikkonna enesemääramis- ja integratsiooniprobleeme?, mille kohta võib öelda: kõik ja mitte midagi.

Suuri summasid on saanud näiteks komisjoni liikmed Aleksei Semjonov ja Klara Hallik. Samas on kõrvale jäetud tegelikud abivajajad, kas või kõige teravamate sotsiaalsete probleemide, narkomaania ja AIDSi ennetustöö tegijad. AIDSi ennetuskeskuse esindaja väitis, et nemad ei ole raha saanud ja kogu toetus seisnes selles, et neile toodi mõned kitlid, mille seljale oli kirjutatud AIDS. Naeruväärne.

Kindlasti on rahvustevahelise integratsiooni edendamine vajalik, kuid seda ei saa teha kabinettide vaikuses teoreetiliselt, nagu ülekullatud komisjoni liikmete akadeemilised kraadid ja töökohad lubavad täna eeldada.

Integratsioon peab toimuma ikkagi praktikas, mida aga Õismäe ja Lasnamäe sõjakate eri rahvusest noorte kampade kogunemine ei kinnita. Kui õnnestuks piir panna narkomaania ja AIDSi levikule, laheneksid ka paljud integratsiooniprobleemid.

Korruptsiooniskandaal paneb ebamugavasse olukorda Tallinna linnapea Tõnis Paltsi, kes on lubanud ise tagasi astuda, kui seda ei peaks tegema Leivi ?er.

Õige, Tõnis Palts vastutabki praegu linnas toimuva eest. Isegi sel juhul, kui korruptiivsed rahaeraldised leidsid aset juba eelmise linnapea Jüri Mõisa valitsemise ajal. Need olid Eestimaa Ühendatud Rahvaparteile vastutasuks võimuliidu toetamise ja Jüri Mõisa mitte-umbusaldamise eest.

Lausa karjuv vastuolu sõnade ja tegude vahel ilmneb aga integratsioonikomisjoni liikme Agu Laiuse puhul. See mees on ühtlasi Jaan Tõnissoni Instituudi direktor ja ühingu Korruptsioonivaba Eesti liige. Oma kõikidelt ametikohtadelt tagasiastumine oleks vähim, mida Laius teha saaks.

Vastuväitena võib öelda, et esialgu on tegemist rahakantimise kahtlustega, mida Tallinna linna sisekontrollid ja revisjonikomisjonid peavad alles tuvastama. Ent Tõnis Paltsi sõnadele toetudes peavad linna raha saavad firmad olema täiesti läbipaistvad ja hiljem peavad ametnikud oskama konkreetselt selgitada, millele raha kulus. Pole vist tõesti palju nõutud.

Eri rahvuste integratsioon ei tarvitse siiski Eestis katkeda. Niisugust lootust annab teiste vene parteide lahtiütlemine Leivi ?eri pundist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing