Leedu hiid kinnitab ostuhuvi Spari keti vastu

Andres Kärssin 01. november 2001, 00:00

Leedu suurima erakapitalile kuuluva ettevõtete grupi Vilniaus prekyba direktor Ignas Staskevicius vastas eile ennelõunal küsimusele võimaliku ostutehingu kohta, et mingit lepingut Spari ülevõtmiseks Eestis pole tehtud.

?Samas saan kinnitada, et oleme väga huvitatud Vilniaus prekyba jaemüügi laiendamist Eestis,? ütles Staskevicius. ?Oleme valmis kaaluma igasugust tõsist pakkumist, mis puudutab Spari poodide või operatsiooni ülevõtmist. Arvan, et Vilniaus prekyba on võimeline tegema väga tugeva pakkumise.?

Spari märgi all opereeriva Baltic Food Eesti turundusdirektori Marge Rahu sõnul sõitis ettevõtte omanikfirma Baltic Food Holdingu juht Christian Thjomoe kolmapäeval üheks päevaks Leetu. Eelnevalt oli ta kohtunud Tallinnas Hansapanga esindajaga, pangale on panditud ettevõtte aktsiad.

Nii Baltic Food Eesti juhid kui ka kreeditorist Hansapank on kinnitanud ettevõtte likviidsusprobleeme. Äripäeval pole õnnestunud saada kommentaari küsitletud Baltic Food Holdingu omanikelt ? Norra kinnisvarafirmalt Selvaag, keda ettevõtte juhtkonnas esindab Christian Thjomoe, EBRD-lt ja Rootsi kaubandusfirmalt Axfood.

Marge Rahu sõnul tegi Hansapank teisipäevasel kohtumisel omapoolse pakkumise olukorra lahendamiseks ning omanikud võtsid neljapäevani mõtlemisaega.

Hansapanga kõrgendatud äririski juhtimise osakonna juhataja Heino Lemsalu ei kommenteerinud teisipäeval toimunud kohtumist Baltic Food Holdingu esindajaga, lisades vaid, et läbirääkimised jätkuvad.

Samas märkis Lemsalu, et selles poleks midagi paha, kui poeketi saaks sobiva hinnaga maha müüa: ?See oleks täitsa hea lahendus.? Ta lausus, et seni on ostja otsimisel suurem huvi olnud kliendi poolel, kuid ka pank on omapoolset initsiatiivi üles näidanud. Lemsalu ei soovinud täpsustada võimalike ostjakandidaatide ringi.

Nii panga esindaja kui ka Baltic Food Eesti tegevjuhtkond on avaldanud arvamust, et makseraskustes ettevõttele võiks ohtlikuks saada nõuete kuhjumine. Tegevjuhtkond leiab erinevalt omanikest, et jaekett on jooksvalt töötanud edukalt ning seda pole vaja saneerida ja müüa.

Kui Eestis on tööstused suhtlemisel võlgnikust Baltic Foodiga olnud piisavalt kannatlikud, siis Leedus on olukord vastupidine. Sealse majanduslehe Verslo ?inios ajakirjanike sõnul olid Leedus eile suletud kõik Spari poed. Päev varem olid paanikas tootjad neist poodidest ära korjanud oma tooted.

Leedu ajakirjanike hinnangul pole sugugi kindel, et Vilniaus prekyba tahab osta Baltic Food Holdingu firmasid, sest ettevõtte struktuur on piisavalt segane. Seni aga räägivad küsitletud poejuhid kas juba poe uuest omanikust või siis pankrotist.

Kesko Eesti juht Timo Hämälä ütles Leedu kontserni laienemisvõimalust siinsele turule kommenteerides, et Vilniaus prekyba on ise rääkinud oma Eesti-huvist. ?Kui nad tahavad tahavad tulla, siis tuleb teha kiireid lahendusi, sest teist võimalust neil pole,? märkis Hämälä. Ta lisas, et head äritegemise kohad on turul peaaegu jagatud.

___________________________________________

30.10.2001 Raskustes Spar suleb poode ja otsib ostjat

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing