Palts: linna raha on kuritarvitatud

Virkko Lepassalu 01. november 2001, 00:00

?Eesmärk ei ole sageli püstitatud õigesti,? ütles linnapea. Praegu turvalisus- ja integratsiooniamet igasugustele projektidele linnapea sõnul rohkem raha ei jaga. Küsimusele, kas poleks pidanud suuremate projektide puhul kasutama nende täideviija leidmiseks riigihanget, vastas linnapea, et ka sellele vastuse leidmisega tegeleb praegu sisekontroll. Neil on selleks aega kaks nädalat. Palts ütles, et ei oska veel öelda, kas oleks võimalik tagasi saada ametile linna eelarvest eraldatud raha, mida on kasutatud mittesihipäraselt.

Tallinna endine linnapea Jüri Mõis ütles eile intervjuus EPL Online?ile, et peab loomulikuks, et linn andis 21 miljonit krooni integratsioonikuludeks ja jättis selle kasutamise ameti ning komisjonide äranägemise hooleks. ?See on alati nii, ka teiste eelarvekulude puhul. Kõik linnavalitsused, kus on reformierakondlasest linnapea, saavad riigieelarvest toetust sotsiaalobjektidele,? nentis Mõis. Ta tõi näiteks Tartu veekeskuse ja Haapsalu gümnaasiumi ja võimla.

Tallinna turvalisus- ja integratsiooniametit kureerib abilinnapea, Ühendatud Rahvaparteisse kuuluv Leivi ?er. Ameti rahajagamine projektide tarbeks sattus avalikkuse huvivälja seoses asjaoluga, et umbes 5 miljonit rahaeraldustest on sattunud ?eri esindatava Ühendatud Rahvapartei liikmete ja nende lähikondlaste mittetulundusühingute kätte. Raha jagamise üle otsustasid projekte hindavad ühiskondlikud komisjonid, kelle paljud liikmed, nagu Agu Laius Jaan Tõnissoni Instituudist, ÜRPga seotud Hanon Barabaner, endine rahvastikuminister Klara Hallik jt, said oma uuringuteks ka ise ametilt raha. Kokku eraldas linn uuringuteks tänavu 10,5 miljonit krooni.

Palts ütles integratsiooniameti rahaeraldiste küsimuse seaduslikkust kommenteerides, et korralagedus tuleb lõpetada ja süüdlane välja selgitada. Palts lisas, et ajakirjanduses püstitatud dilemma, kas lahkub tema või nimetatud ametit kureeriv ?er, ei vasta tõele. ?Lõppotsuse, kas keegi on süüdi, teeb ikkagi linnavalitsuse sisekontroll,? ütles linnapea.

Mõisa sõnul pole tõsi, et ta oleks linnapeana vene poliitikuid Eesti Ühendatud Rahvaparteist (EÜRP) integratsiooniks mõeldud raha abil võimuliidule sõnakuulekaks ostnud. ?Ei. Niisugust kaupa ma ise küll ei teinud. Te panete mööda linnavalitsuses valitsevate suhete ja õhkkonna suhtes,? ütles Mõis. ?Raha kasutamise üle otsustasid spetsialistid inimeste seast, keda rahvas oli linnavalitsusse valinud. Spetsialistid otsustasid, kuidas seda jagada.?

Mõis lisas, et need olid mõistlikumad kulutused kui Eesti minek EXPO näitusele, kuhu USA näiteks ei läinud, või GIBBile makstud summad. Suurbritannia firma GIBB LTd. nõustas Eesti Raudtee müüki ja sai selle eest kokku 75,1 miljonit krooni.

Mõis peab linna siseaudiitorsüsteemi rahuldavaks. ?1999. aastal linna bilanssi ei valminudki ja ega sellest nagu olnudki lugu. Esimest korda kutsusime 2000. aastal välisaudiitori. 2001. aasta alguses lõime siseaudiitoriameti. Enne oli sisekontrolliamet, aga see oli sisuliselt repressiivorgan,? meenutas ta. ?Panganduses on seisukoht, et kui infotehnoloogiakuludest, mis on kõige olulisemad, 60 protsenti õnnestub, siis on väga hea,? rääkis Mõis. ?Majanduslikult, kui 70 protsenti tulemustest on hästi, on kõik kokkuvõttes hästi.?

___________________________________________

31.01.2001 Kahtlane raha Lasnamäel

30.10.2001 Poliitikud jagasid raha iseendale

30.10.2001 Rein Voog: segadus oli suurem, kui eeldasin

26.10.2001 Tallinna eelarve kaudu rahastati vene poliitikuid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing