Moe Piiritustehas hakkab jälle tööle

01. november 2001, 09:49

Täna avatakse pidulikult vahepeal varjusurmas seisnud Moe Piiritustehas, mis hakkab tööd andma nii Saksi valla inimestele kui ka kohalike talumeeste vilja ostma, kirjutab Virumaa Teataja.

Möödunud aastal sai tehase omanikuks juba varem Rakvere Piiritustehase ostnud AS Onistar. Alustuseks Moe tehas konserveeriti.

Moe tehase tegevjuht on Raim Tomingas, kuid Onistar määras Moe Piiritustehase nõukogu esimeheks samast tehasest kaks aastat tagasi pensionile saadetud endise tehasedirektori Arvo Antropovi. Samal ajal juhib Antropov tegevjuhina juba üle aasta samuti Onistarile kuuluvat Rakvere Piiritustehast.

Antropovi sõnul poleks Eesti piiritusetööstusel mingeid väljavaateid nii palju toota ja kahte tehast töös hoida, kui uued omanikud poleks leidnud korralikke ekspordikanaleid.

Kunagine idaeksport on asendunud läänesuunalisega. Praegu läheb üle miljoni liitrilisest aastaekspordist põhiosa Prantsusmaale. ?Praegu saadame piiri taha sama palju, kui siseturule toodame,? sõnas Antropov.

Samas väidab tehase nõukogu esimees, et Venemaal ollakse valmis Eesti piiritust vastu võtma kohe, kui topelttollid kaoksid.

Rakveres toodeti üheksa kuuga 1,2 miljonit liitrit piiritust. Praegu hakatakse Moel piiritust tootma kuni 350 000 liitrit kuus.

Praegu on Moel tööl üle 30 inimese. See on aga tehase esimene tööetapp, rõhutab Antropov, sinna võetakse inimesi tööle juurde.

Vene ajal põhiliselt piiritusetehases tööl käinud Saksi küla rahvas jäi vahepeal tööta ja küla oli seetõttu lausa sotsiaalses kriisis.

Praegu on Saksi vallavanema Arvi Palmsalu sõnul piiritusetehases tööl kümme Saksi elanikku, aga ta loodab, et tehase arenedes saab seal tööd veel kohalikke külaelanikke. Samuti ostab Moe kohalikku vilja, kuni 2000 tonni kuus.

Siis kui tehas oli konserveeritud, pani Onistar tehasesse üles viinaliini ja sealt tuleb kuni 2500 pudelit tulivett tunnis.

Pärast omanike vahetust oli Moe Piirtustehas riigile maksudena võlgu üle viie ja poole miljoni krooni. Uued omanikud hakkasid makse tagantjärele maksma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing