Kodukandi ärksamad liituvad Lionsi klubiga

Riina Kallas 02. november 2001, 00:00

Alates 1989. aastast on Eestis suuresti Soome eeskujul ja kogemustel asutatud Lionsi klubisid. Tänaseks tegutsevad klubid üle Eesti ning tugipunkte leidub igas maakonnas Ida-Virumaast Hiiumaani välja.

?Klubidesse ongi koondunud endaga toime tulevad inimesed, see on selle piirkonna ärksam rahvas, kes mõtleb natuke rohkem kui enda peale, mõtleb ka teiste peale, ja see ongi meie mõttelaad,? kirjeldab Eesti Lionsi piirkonna juht Peeter Lepp klubiga liitunud inimesi.

Üks klubi ei suuda kõigi abivajajate soove rahuldada ja seetõttu on iga klubi valinud omale prioriteedid. ?Kas nad näevad eelistusena noorte õppimise toetamist või siis on tähelepanu pööratud vanuritele,? räägib Eesti Lionsi klubide endine juht Toivo Riima.

Nii on näiteks sisustatud vanadekodude kööke, toetatakse näitlejaid ja sportlasi. Abi annavad ka sõprusklubid teistest riikidest.

Lionsi klubide suurim heategevusprojekt on seni olnud paar aastat tagasi lõppenud Sight First, kus ligi viie aasta jooksul registreeriti kõik Eesti pimedad ning kontrolliti nende tervist. Praegu käivitatakse projekti Lions Quest, mille raames koolitatakse õpetajaid vältima narkomaania levikut. Teise suurema projektina on käsil kuulmispuuetega lapsi abistav programm ?Beethoven?, kus lisaks klubi ja sponsorite 17-lisele omafinantseeringule taotletakse 1,2 miljoni krooni suurust abi rahvusvaheliselt Lionsi klubide fondilt. Eesti lionsid on Lepa sõnul enam kui kümneaastase tegutsemisaja jooksul fondist rohkem raha saanud kui liikmemaksudena peakorterile USAs tasunud.

Klubid teenivad raha mitmel viisil: käivad metsa langetamas, korraldavad loteriisid ja ennustusvõistlusi. Näiteks korraldas Pärnu naisteklubi Koidula aastavahetusel ennustusvõistluse, palju näitab termomeeter uusaastaöösel Härma kaubahoovis. Võistluse kaardid olid müügil linna kioskites ning võitja sõitis kaaslasega kahepäevasele reisile Soome, ülejäänud raha kulus heategevusele.

Iga kuberner, kes valitseb aasta oma piirkonda, seob tegevuse enda pakutud tunnuslausega. Eelmisel Lionsi-aastal, mis lõppes selle aasta juuni lõpus, oli tunnuslauseks ?Märka kaaslast?. ?Vaatame küll ringi, et see vajab abi ja teine, märkamata, et ka meie enda klubis on inimesi, kes abi vajavad,? põhjendab Riima oma valikut.

Selle aasta moto on ?Teoga, mitte sõnadega?. Lepa sõnul on lisaks kaaslase märkamisele ka oluline tema heaks midagi teha. ?Kui me oleme märganud ja aru saanud, siis ? kus viga näed laita, seal tule ja aita.?

Kuni 1987. aastani võisid klubi liikmeks saada ainult mehed. Seejärel hakati asutama ka naiste- ja segaklubisid. Eestis on praegu viis naisteklubi ning kaks pereklubi, kus põhiliselt on liikmeskonnaks abielupaarid.

?Me püüame küllaltki palju enda abikaasasid kaasata. See ei ole liikumine, kus mees või naine läheb õhtul kodust välja ja ütleb, et ta läheb nüüd tõsiseid asju ajama, ning teine pool peab kodus pikisilmi ootama,? räägib Riima. Abikaasata minnakse vaid klubi koosolekule, mis toimub kord kuus.

Klubid korraldavad lionsitele nii võrkpalli-, korvpalli-, keegli-, brid?i-, malevõistlusi, suvelaagreid kui ka traditsioonilisi balle, kuhu on kutsutud ka teisi kodukandi inimesi. Iga klubi leiab oma ala, millega end teistele klubidele tuntuks ja teatuks teha.

Rahvusvahelise mõõtme annab klubidele suhtlus teiste riikide lõvidega. Mõned aastad tagasi külastas Lepp üht Portlandi klubi. Selleks piisas lehitseda lionsite rahvusvahelist aastaraamatut ning valida telefoninumber. Raamatus on alati märgitud ka koht ja päev, kus klubid oma igakuiseid koosolekuid peavad.

Rahvusvahelisel tasandil on Lionsi liikumine tunnustatud ning elitaarne. Kui Lionsi klubi president külastab mõnd riiki, siis on tavaks, et teda võtab vastu kas president, peaminister või parlamendi spiiker. Suur au on saada Lionsi klubi autasu, mida nad annavad valitud riigimeestele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing