Autoregistrile esitatakse valeandmeid

Inno Tähismaa 02. november 2001, 09:55

Riiklik Autoregistrikeskus on viimase aasta jooksul avastanud mitmeid võltsingujuhtumeid, kus autoregistrisse andmete esitaja on esitanud valeandmeid.

'Peamiselt üritatakse võltsida sõiduki välisriigi registreerimistunnistusel maksustamise aluseks olevaid andmeid,' ütles Riikliku Autoregistrikeskuse registreerimisosakonna juhataja Sulev Vill. 'Samuti on esitatud ka täielikult valedokumente.' Kõik juhtumid on edastatud politseiasutustesse või tollijärelevalvele.

ARK-s on avastatud viimase aasta jooksul nii sõiduki tehasetähise muutmist kui ka registrile vale sõiduki esitamist. 'Sõiduki VIN-koodi (tehasetähise) vahetus või muutmine teostatakse väga heal tasemel ja ainult vaatlusega on avastamine suhteliselt võimatu,' nentis Vill.

Sõidukite registreerimistunnistuste ehtsuse kontrolliks on ARK välisministeeriumi kaasabil sõlminud kontakte paljude riikidega. ARK direktori asetäitja Juhan Kaarpalu sõnul on praegu loomisel andmete elektrooniline kontrollimehhanism. 'Erinevaid riike, millistest on Eestisse reaalselt sõidukeid toodud on 68, mistõttu kontaktide loomine ja kontrollmehhanismide rakendamine on aeganõudev protsess,' ütles Kaarpalu.

Käesoleva aasta aprillist kontrollitakse elektroonilisel teel infosüsteemist 'BALTCARIS' kõiki Läti autoregistris olevaid sõidukeid, st Eesti registrisse kandmise üheks eeltingimuseks on Läti registri vastavasisuline kinnitus.

Praegu on käivitunud Autoregistrikeskuse ühinemisprotsess elektroonilise infosüsteemiga EUCARIS, mille abil on lähitulevikus võimalus elektroonilisel teel kontrollida sõiduki andmeid ja ekspordi legaalsust süsteemiga ühinenud Euroopa riikide registritest. 'Kuna EUCARISE liikmete arv on viimasel ajal hakanud kasvama, siis näeme siin ühte võimalust võitluses sõidukite vargusega,' märkis Kaarpalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing