Hankijatel ohus miljonid

Andres Kärssin 05. november 2001, 00:00

Mitu raskustes kaupluseketi ja hulgifirma hankijat tunnistasid, et neil on vähe lootust oma raha kätte saada, sest pärast seda, kui Hansapank on oma raha ettevõtetest välja võtnud, ei jää sinna enam tõenäoliselt suurt midagi alles. Hansapank on andnud Spari keti operaatorfirma Baltic Food Eesti ja hulgifirma Dagab emafirmale Baltic Food Holdingule laenu suurusjärgus 70 miljonit krooni, hankijate teatel on Hansapank arestinud raskustes ettevõtte arved.

Reedel alustas kondiitrivabrik Kalev nõuete koondamist Baltic Foodi omanduses olevate ettevõtete vastu. Kalevi suuromanik ja juhataja Oliver Kruuda ütles, et aktsiooni mõte on koondada kokku võimalikult palju nõudeid ning selle kaudu ka oma raha kätte saada. "See praegune juhtum on samasugune kui mõned aastad tagasi Kadariku kaupluste pankrotistumine," ütles Kruuda. "Siis räägiti ka alguses, et Kadariku soomlastest omanikud on toredad ja tublid, kuid lõpuks jäid hankijad ikkagi oma rahast ilma."

Kruuda sõnul on ainuüksi tema ettevõtetel (Kalev, Tallinna Piimatööstus) Baltic Foodi ettevõtetest saada 5,5 miljonit krooni. Reede õhtuks oli Kalevi juriidilise osakonnaga ühendust võtnud umbes 60 firmat, kellel on Baltic Foodi ettevõtetest raha saada, nõude suurus kokku oli vähemalt 20 miljonit krooni. Ilmselt suureneb nõue veelgi, sest osa Kalevisse oma nõudest teada andnud firmadest polnud selle suurust nõus veel avaldama.

Valga Liha- ja Konservitööstusel on Baltic Foodilt ettevõtte juhi Elmut Paaveli sõnul saada 405 000 krooni, millest üle maksetähtaja on läinud 196 000 krooni. Kaupa annab Valga tööstus praegu Baltic Foodile ainult sularaha eest. "Vahepeal ei andnud me neile üldse kaupa, siis tegid nad maksegraafiku," rääkis Paavel. "Samas minu teada väikestele tööstustele ei maksa nad üldse midagi."

Piimaliidu esimees ja Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimees Neeme Jõgi ütles, et kokku võib Baltic Food Holdingu ettevõtete Dagab, Baltic Food Eesti ja Amus Hulgi võlg suurematele piimatööstustele olla umbes 15 miljonit krooni. Arvestades ka väiksemate võimalikke nõudeid, võib võlasumma olla veelgi suurem.

Neeme Jõgi sõnul on Dagab, Baltic Food Eesti ja Amus tema ettevõttele võlgu 2,35 miljonit krooni. "Ega sealt ilmselt midagi võlgade katteks võtta pole," ütles Jõgi. "Me oleme valmis ka kauplusteketid üle võtma ning ise maha müüma."

Jõgi sõnul pole praegu enam olnud võimalik kellegagi nende ettevõtte juhtidest suhelda, et kasvõi uut maksegraafikut kokku leppida. "Telefonid lükatakse lihtsalt välja ning pole kellegagi rääkida," kirjeldas ta.

Kalevi üleskutsele vastanud Viru Kalatööstuse peadirektor Agu Laanemets ütles, et hindab tõenäosust oma raha kätte saada viiele protsendile. "Nende firmade varad on Hansapangale panditud ja ma ei näe ühtegi põhjust, miks ei peaks pank oma huve kaitsma," ütles Laanemets.

Viru kalatööstusel on kolmest raskustesse sattunud firmast saada 190 000 krooni.

Hansapanga kõrgendatud äririski juhtimise osakonna juhataja Heino Lemsalu sõnul ei võtnud Baltic Foodi omanikud kuulda panga soovitust müüa reaalset väärtust omav Spari kett uuele strateegilisele investorile. "Püüdsime nõudeid rahuldada sel teel, et müüa jaekett suhteliselt sümboolse hinna eest uuele omanikule, kel oleks vahendeid investeeringuteks ja äri jätkamiseks," ütles Lemsalu.

Lemsalu ütles, et pangal pole juriidilist alust mõjutada firma omanikke koostööd jätkama. Ta lisas, et pangale teadaolevalt alustati 1. novembril Baltic Foodi likvideerimisprotsessi.

Baltic Food Eesti uus juht Peeter Sepper teatas reedel teleuudistes, et sisuliselt on ta firma likvideerija, kuid loodab säilitada Spari kauplusteketi. Sepperi sõnul on tõenäoline, et mõne nädala pärast peab ta esitama ettevõtte pankrotiavalduse. Äriregistris pole andmeid, nagu käiks Baltic Food Eesti likvideerimisprotsess.

Leedu majanduslehe Verslo ?inios teatel korjasid paanikas tootjad eelmisel teisipäeval Spari poodidest oma tooted. Aktsioon oli ajendatud kartusest taas altveetud saada. Eelmisel aastal Leedus seitse Spari poodi omandanud Baltic Food Lit jäi neid poode varustanud tootjatele võlgu 2 miljonit litti ehk ligi 8,5 miljonit krooni, sest ei pidanud ostetud kaupluste varasemaid kohustusi endale siduvaks.

Meieri Tootmise juhatuse esimees Robert Jaani ütles, et hankijatel on suhteliselt vähe lootust nõuete koondamise aktsiooniga Dagabist ja Sparist raha kätte saada. "Kui läheb ettevõtete likvideerimiseks või pankrotimenetluseks, siis saab pank esimesena oma raha kätte," ütles Jaani. "Nõuete koondamisel on siis mõtet, kui tõesti tuleb kokku üks väga suur nõue, millega on võimalik pankrotiprotsessis mingit rolli mängida."

Ka ise ettevõtete saneerijana tuntud Jaani ütles, et Dagabi/Spari saneerimine on keeruline, sest see nõuab palju täiendavat raha, mida ettevõttel ilmselt pole.

Jaani ütles, et otseselt on Meieri Tootmise ASil saada Dagabilt ja Spari kauplustelt alla miljoni krooni, kaudselt, arvestades vahendajate kaudu müüdut, aga on summa ilmselt suurem. "Kauplemine aga käib nende Spari poodidega, kellel on oma raamatupidamine ehk kes kauplevad Spari märgi all frantsiisi alusel."

___________________________________________

30.10.2001 Leedu hiid kinnitab ostuhuvi Spari keti vastu

30.10.2001 Raskustes Spar suleb poode ja otsib ostjat

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing