Spari eksjuht: firma likvideerimise eesmärk on varade välja viimine

Raimo Ülavere 05. november 2001, 09:45

Spari omaniku Baltic Foodsi likvideerimise eesmärk on tõenäoliselt viia likvideerimise käigus firmast välja immateriaalsed väärtused, et asutada uus võlgadeta firma, teatas Baltic Foodsi juhatusest välja arvatud Guido Pärnits toimetusele saabunud e-kirjas.

Antud juhul, kui firmal on likviidseid varasid vahem kui kohustusi, mida
teavad ka firma omanikud, ei ole likvideerimise alustamine seaduslik ega õiglane, kinnitab Pärnits. Likvideerimise alustamise asemel oleks seaduse jargi omanikud pidanud algatama koheselt pankrotiprotsessi. ?Saneerimine läbi likvideerimise on täiesti arusaamatu idee ja tegevus.'
Tänaseks on saneerimiseks jäänud kaks võimalust, kas leida lisaraha firmasse, millest omanikud ei ole huvitatud või leida lahendus läbi pankrotiprotsessi, nendib Pärnits.

Momendil vajavad omanikud tõenäolselt likvideerimist (mille käigus säilib omanike kontroll firma üle) seetõttu, et viia likvideerimise varjus enne likvideerimise üleminekut pankrotipotsessiks firmast välja immateriaalsed väärtused ning alustada nende abil uut võlgadeta firmat samal tegevusalal ja samas kohas, kirjutab Pärnits.

Likvideerimist saneerimise eesmärgil näidatakse ka ehk selleks, et teha ainusüüdlaseks tekkinud olukorras firma tegevjuhtkonda. Ülaltoodut silmaspidades oleks ainuvajalik ja õiglane alustada viivitamatult pankrotiprotsessi, et omanike tegevus allutada pankrotihalduri kontrollile ning mitte tegelda võlanouete koondamisega likvideerimise tarbeks. Pankrotiprotsess kaitseks seaduslikult kõigi kreeditoride ja ka firma huve, väidab Pärnits. Praeguseks esilekutsutud olukord jätab kreeditorid otsustamisest välja ja põhjustab tänu eksitavale infole mittesihipärast tegevust firma ümber.

2001 aastal on Spari omanik Baltic Food Eesti olnud 9 kuu tulemuste põhjal ärikasumis, seega jutud firma likvideerimise vajadusest kahjumlikkuse tõttu ei vasta toele, kinnitas Pärnits.

AS Baltic Food Eesti on Baltic Food Holdingu (tegutseb Eestis, Lätis ja Leedus) kõige kasumlikumalt tegutsev ettevõte, kuna aga kontserni lülid on kõik üksteisega vägagi seotud, on BFE likviidsusprobleemid osaliselt tingitud ka kontserni teiste ettevõtete nõrkusest.

Pärnitsa sõnul on Spar kaupluste keti maksejõuetuse põhjustanud eelarveliste investeeringute tegemine, mille rahastamist vaatamata omanikepoolsetele pidevatele lubadustele (mida anti viimati veel kuu aega tagasi) ei järgnenud. Investeeringute katteks võeti mitteplaneeritud laen Hansapangast ja kasutati osaliselt ka firma käibevahendeid.

Samuti on firma tegevus juba pikka aega olnud häiritud tänu adekvaatse info mitteliikumisest erinevate omanike vahel ja ka ebatõepärase info edastamisest omanike poolt firma juhtkonnale ja finantsasutustele. Selle info põhjal on firma viinud ellu ka oma strateegiat ja suhelnud koostööparneritega

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing