Motivatsioon ei peitu enam rahas

Edith Kiilmaa 08. november 2001, 00:00

Kergelt pole Rossi sõnul midagi tulnud. Keerulistel eluperioodidel teenis ta põhitöö kõrvalt perele lisaraha Moskvit?iga taksot sõites ja tassis, kohver käe otsas, Soome Moskvast ostetud tarkvara. Venekeelse keskkooli järel asus Ross õppima TPIsse automatiseeritud juhtimissüsteemide eriala ? nüüd juba eesti keeles. Värskelt ülikooli lõpetanuna Majandusmatemaatika Uurimise Instituudis teadlasena töötades arvas mees, et kunagi võiks saabuda aeg, kui kaupluses ei pea enam vorsti hinda vaatama. Praeguseks on see hetk kätte jõudnud.

Kuidas tekkis teil mõte luua Büroomaailm?
Peale ASi Talleks lõin koos mõne sõbraga väikeettevõtte Kompuuter, mis tegeles koolidele tarkvara väljatöötamisega. Olime väga entusiastlikud, aga koos riigi tellimusega kadus ka perspektiiv. Siis tõusis päevakorda probleem, kuidas peret ära toita. Vahepeal käisin isegi Moskvast kohvriga tarkvara ja programme toomas ning vahendasin neid Soome.

Paaril korral võtsin ka lapsed kaasa, nad aitasid kohvreid tassida. Lihtsalt tahtsin, et nad näeksid, kui raskelt leib lauale tuleb. Siis viis Peeter Lorents meid kokku Mauri Lahdenperaga, kes oli Soomes arvutite kokkupanija. Õppisime üksteist tundma umbes pool aastat ja nii sündiski Büroomaailm. Ega me polnud algul mingid ärimehed, aga soomlastelt õppisime palju. Kas või seda, et palka maksab tegelikult klient, mitte raamatupidaja.

Kas pooldate autoritaarset või demokraatlikku juhtimisstiili?
Kasutan nii seda kui teist. Mis puutub töö distsipliini, siis selles osas olen autoritaarne. Kui tööpäev algab kell 8, tuleb täpselt tööl olla, aga mitte tulla näitaks 8.02. Ideede koha pealt olen demokraatlik ja kuulan kaastöötajate arvamused alati ära. Ma ei taha oma arvamust liigselt peale pressida. Kui käsiksin näiteks müügijuhil mõne toote sisse võtta, siis saab ta ju mulle hiljem öelda, et tule müü see kaup nüüd ise maha ka. Inimestele tuleb jätta oma sektoris ikka otsustamisruumi.

Milline on suurim tehtud viga?
TPIs oleksin ma võinud rohkem õppida. Esimestel aastatel hakkasin seal liiga palju brid?i mängima ja õlut jooma. Mõistus tuli pähe alles hiljem, neljandal kursusel, kui ma abiellusin. Hakkasin mõtlema, et elus tuleks ikka rohkem pingutada.

Missugused omadused on aidanud teil probleemidest võitjana välja tulla?
Järjekindlus. Ma ei jäta asju pooleli, kui ma pole 100 veendunud, et sealt midagi head ei tule. Üritan tavaliselt mitmeid kordi ja analüüsin olukorra korduvalt läbi. Ma pole ka väga hasartne ja kiire otsustaja.

Millist kasu olete saanud haridusest?
Ülikoolis omandasin analüüsivõime ja võime iseseisvalt õppida ning otsida. Ma austan väga õpetajaid ja õppejõude. Ka oma lastele olen alati öelnud, et ma ei taha kuulata, kui pahad õpetajad on. Mõelge ikka rohkem sellele, mida te ise seal kambas teete. See on võib-olla omadus, mille poolest ma erinen paljudest teistest.

Olete töötanud nii teadlasena uurimisasutuses kui keskastme juhina tehases. Nüüdseks tegutsete ettevõtjana. Kuivõrd teadlikult olete oma karjääri planeerinud?
Ei ole üldse. Olen elu jooksul vähe töökohti vahetanud. Majandusmatemaatika instituudist tulin ära, sest töö läks igavaks ja palk oli nigel ? 135 rubla. Hiljem läksin ASi Talleks Arvutuskeskuse juhatajaks, kus valitsesid üsna karmid seadused. Algus oli raske, kuna ma ei teadnud tootmisest suurt midagi. Hiljem tegin endale kõik põhjalikult selgeks. Tagantjärele olen uhke ja õnnelik, et ma seal töötasin. Pärast asutasime juba Kompuutri ja seejärel tuli Infotark.

Millised tegurid on edu saavutamisel tähtsaimad?
Töökus on kõige alus. Ma teen hea meelega pikki päevi. Alla 10 tunni päevas on kuidagi imelik töötada. Töötan ilma stressita, sest minu pere toetab mind. Olen abielus olnud juba 27 aastat ja meie firmas töötavad nii minu abikaasa kui mõlemad lapsed. Edu võtmeks on koostöö ja tugev meeskond.

Kust te praegu uusi teadmisi hangite?
Tööle tulen kindlasti tund aega varem, kell seitse olen juba tööl ja vaatan rahulikult lehed ning posti läbi. Käin erinevatel konverentsidel, loen palju majandus- ja juhtimisalaseid raamatuid, hetkel on käsil Bill Gatesi oma. Internetti kasutan vähe, sest selleks ei jagu lihtsalt aega.

Kelle mõju hindate enese kujunemisel suurimaks?
Oma isa. Enda vaimu kasvatamise õppisin ära isalt, kes rääkis mulle, kuidas ta Siberis olles ellu jäi. Ta veetis 17 aastat väljasaadetuna Siberis ja oli nii vaimult kui füüsiselt väga tugev inimene. Tema tohutu elutahe avaldab muljet. Isegi oma elu lõpul, ta elas 94aastaseks, mäletas isa peast kõikide klassikaaslaste nimesid.

Paljude juhtide arvates on Eestis suurim probleem personal. Kuidas teie oma firmasse töötajaid valite?
Olen alati arvanud, et firma suurim vara on inimesed. See on loomulik, et suurima varaga on suurimad nii probleemid, aga ka kordaminekud. Kõige tähtsam on see, et töötajad oleksid entusiastlikud ja oskaksid vigadest ülesaamist nautida. Büroomaailmas valitseb perekondlik mentaliteet. Meil töötab firmas 11 abielupaari ja üheksa aasta jooksul on sündinud 18 last. Ka personalipoliitika toimub perekondlikku liini pidi või tulevad töötajad firmasse tuttavate kaudu. Ametlikke konkursse on toimunud vaid üks. Meil on tööl näiteks kolm venda, vendi ja õdesid, vanaema ja lapselapsed. Tuttavate toomine firmasse on kahe otsaga asi. Kui töötaja ei vasta nõuetele, võib ülemus seista silmitsi kollektiiviga, kes tema jalgealust õõnestab. Samas on sugulaste ja sõprade vahel valitsev vastutustunne üksteise ees nii suur, et lust on tööd teha. Kui keegi haigeks jääb, on loomulik, et sõber või abikaasa teda asendab.

Kas karjäärialane edu on igapäevaelus teie suhtumist rahasse muutnud?
Ma ei viljele laia elustiili. Ehitasin pangalaenuga perele ridamaja ja minu tööauto on Mazda. Eksklusiivsete hobidega ei tegele, päikesepaisteliste ilmadega kipun hoopis suvilasse aiamaale. Mulle piisab, kui ma ei pea kaupluses enam vorsti hinda vaatama ja võin rohkem raamatuid osta. Tegelikult huvitab mind nüüd rohkem firma ülesehitusprotsess kui raha. Samas arvan, et raha on motivaatorina ikkagi väga oluline.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing