Bensoehape ja Ukraina bor?

Andres Reimer 09. november 2001, 00:00

Bondarenko kabineti eesruumis näitavad kellad Chicago ja Kohtla-Järve aega. Alates tänavusest asub Euroopa keskpunkt viie keemiatehasega Ameerika Ühendriikide Velsicol Chemical Corporationi jaoks Kohtla-Järvel, kust juhitakse korporatsiooni tarneid Vanasse Maailma.

?Kunagi meeldis mulle väga kududa,? räägin Bondarenko endast. ?Praegu pole selle enam mõtet, sest poes on kõik odavam. Armastan valmistada Ukraina bor?i.?

Maailma suurim karastusjookide tootja Coca-Cola seedib praegu Velsicolis läbi viidud auditi tulemusi, otsustamaks toidukontservandi tarnete üle Kohtla-Järvelt.

Samal ajal ei tea lihtsad kohtlajärvelased ega isegi Velsicoli töötajate lapsed, mida ettevõttes tehakse. ?Minu vanemal tütrel polnud väga kaua võimalik ettevõtet külastada, kuid nüüd tegime töötajate lastele 1. septembril lahtiste uste päeva,? räägib Bondarenko.

Nafta baasil valmistatavad bensoehape ja naatriumbensaat kõlavad eemaletõukavalt. Esimene nendest on kummi- ja plastmassitööstuse tooraine, teine toidukonservant.

Bondarenko näitab ettevõtte õuel seisvat hõbedaseks värvitud hiiglaslikku terasmonstrumit, mis kujutab endast mahutite, torude, treppide ja talade kogumit, milles valmib bensoolhape.

Bondarenko tõmbab monstrumi kõrval nõudlikult õhku ninna. ?Kas tunnete lõhna?? küsib ta. Lõhna ei ole.

?Mina teen kohe vahet, kas lõhn tuleb meilt või kõrval asuvast Nitroferdist,? lausub Bondarenko. ?Velsicol lõhnab paremini.?

Nitrofert toodab ammoniaaki ja väetisi. Toidukonservandi valmistamine kuulub Velsicolis aga nii suurte saladuste hulka, et võõraid ei viida sinna lähedalegi.

Tootmismonstrumit nimetatakse aparaadiks ja sellel töötavaid inimesi aparat?ikuteks. 1986. aastal alustab Tallinna Polütehnilise Instituudi küberneetikateaduskonna lõpetanud Bondarenko tööd aparat?ikuna ? lihttöölisena. Teda kutsus samas ettevõttes töölisena töötanud abikaasa.

?See on õudne kui abikaasad ühes kohas töötavad,? meenutab Bondarenko. ?Õhtuti pole kodus millestki muust rääkida kui ainult tootmisprobleemidest.?

Bondarenko tõuseb kiiresti tehnoloogiks, millisel ametikohal asub kuus aastat tagasi ameeriklaste teenistusse.

1998. aastal saavutab Velsicol ISO 9002 kvaliteedijuhtimise sertifikaadi, mille juurutamisega tegeles Bondarenko. Tootmisdirektori ametikoht saab talle järgmiseks astmeks karjääriredelil.

?Tehase direktoriks saamine pole olnud kunagi minu eesmärgiks,? selgitab Bondarenko. ?Meil on igale töötajale koostatud arenguplaan, küllap oli ameeriklastel selline plaan koostatud ka minu jaoks.?

Ameeriklastele kujunes Velsicoli erastamine täiesti uue ettevõtte loomiseks, sest osteti üksnes tootmisseadmed. Kogu administratsioon tuli nullist üles ehitada, sest hiiglasliku Slantsõhimi koosseisu kuulunud üksusel polnud isegi oma raamatupidamist.

Süsteem ? nii kõlab Bondarenko tunnussõna. Ta näitab mahukat kausta, kus iga Velsicoli töötaja iga liigutus värvilistes tabelites ajalise täpsusega kirjas seisab. ?Taolist süsteemi on väga koostada, kuid hiljem erakordselt lihtne jälgida ja juhtida,? lausub ta.

Eelmine majandusaasta oli Velsicolile edutu, tunnistab Bondarenko. Lakke hüpanud nafta hinnad põhistasid 44 miljoni krooni suuruse kahjumi. Kuid nüüd poolaastal vabalangusesse sattunud nafta hind kustutab tõenäoliselt tänavuseks prognoositud 18 miljoni kroonise kahjumi, tõotades järgmiseks aastaks kopsakat kasumit.

 • ALEKSEI NIKOLAJEV
  ASi Nitrofert peadirektor:
  Velsicolil on ju omanikeks ameeriklased ? kavalad ja rikkad. Sellepärast ei ole neil ka probleeme. Velsicol on väga suletud ettevõte, kellest vaatamata naabrusele suurt midagi ei kuule.

On tõesti juhtunud, et nad kutsuvad meie parimaid töölisi enda juurde. Kui keegi tahab minna, ei saa mina kätt ette panna, sest Velsicolis on töötasud isegi kuni kolm korda kõrgemad kui Nitroferdis, kus parematel aegadel teenitakse 4000 krooni kuus.

Kui olin Velsicolis tsehhiülem, töötas Tatjana Bondarenko minu alluvana. Tegemist on väga tasakaaluka ja vastutustundliku inimesega.

 • REIN AIDMA
  Ida-Viru maavanem:
  Tatjana Bondarenko huvitub aktiivselt sellest, mis toimub tema ettevõtte väravate taga. Tema direktoriks oleku ajal kirjutas Velsicol maakonna ja ametiühingutega alla tööhõive leppele, mille raames on rahastatud uute töökohtade loomise projekti. Bondarenko esineb ettevõtjatele peetavatel õppustel loengutega.

Imetlusväärne on Velsicoli koostöö päästeametiga tuletõrjeõppuste korraldamisel, valmistumaks tehnogeenseteks õnnetusteks.

 • ALAR KOLK, Eesti Tehnoloogia Agentuuri direktor:
  Velsicol on nii Eesti riigi kui ka Ida-Virumaa jaoks ülitähtis ettevõte. Velsicol kasutab tootmissisendina eksporditavaid tooraineid, mida saaks valmistada kohapeal. Praegu käivad läbirääkimised, et teised Kohtla-Järve keemiaettevõtted saaksid tooret valmistama asuda, mis looks palju uusi töökohti.

Velsicol erineb teistest Eesti tehnoloogiaettevõtetest oskuse poolest kindlale tootele fokuseerida, tegeleda üksnes kõige tulutoovamaga.

Tatjana Bondarenko on ettevõtte positsioonid pikaajaliselt paika pannud. Teda iseloomustab oskus globaalselt suhelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 12:04
  Otsi:

  Ava täpsem otsing