Kellade kruttimisest ehk talve- ja suveajast

09. november 2001, 00:00

Pean kellakeeramise ideed juba eos haiglaseks ja tobedaks, küll aga ei vastusta suvist/talvist tööaegade muutmist ? la suvine lennuplaan, talvine sõidugraafik, ...lahtioleku ajad jne.

Miks? Kas või sellepärast, et kaasajal kell pole enam mingi jõukuse sümbol, mida igas peres või talus ei pruukinudki olla. (Ja kui oligi ? piisas paarist sekundist keeramaks seiereid tund ette või ringi võrra tagasi. Peremees või härra pidi läbi tegema sama protseduuri ka oma kulduuriga.)

Isiklikult minul tõusevad juuksed püsti ainuüksi mõttest, et pean hakkama ?häälestama? oma majapidamises leiduvaid ajanäitajaid! Kaasaegsed kellad pole enam need mehhaanilised ?budilnikud?, kus piisas nupu keeramisest!

Mõne kaasaegse kella tagasikeeramise protsess võib nõuda õige palju aega. Eriti siis, kui ei leia kohe õiget instruktsiooni (selle otsimine + mälu järjekordne värskendamine + aeganõudev protseduur ise) ? kellad on erinevad, mõned kellad lihtsalt on keerulised. Poole aasta möödudes peab uuesti kõike kordama!

Minul pole suvilat ega jahtlaeva või kaatrit koos sinna kuuluvate kelladega või elektrooniliselt juhitavat maja soojussõlme või saunakerist, ka autot mitte ? sealgi ju kell olemas! Elan paneelmaja 2toalises korteris, pole taimereid valgustuse või põrandakütte juhtimiseks.

On aga kell köögis, äratuskell ja pimedas nähtav dublantkell magamistoas, kaks käekella ? üks igapäevane töölkäimise kell ja teine vaba aja kell + harrastuskell sportimiseks ja sukeldumiseks. Ilma juhenditeta nende õigeks keeramine naljalt ei õnnestu, pealegi neid peab sättima eriti täpseteks. Ainuüksi sellele kolmikule kulub tubli pooltund (kui mõni instruktsioon pole kadunud!). Ja nüüd see tõeline ?peavalu? ? elutuba:

 • seinakell ? vaatan siis, kui istun televiisori ees;
 • äratuskell ? juhuks,. kui jään magama televiisori ees ega kobi magamistuppa;
 • kell raamaturiiulis ? näen seda, kui istun seljaga televiisori poole ja loen;
 • dekoratiivne kell ? la perpetum mobile ? juhuks, kui on tuju mõelda, keskenduda või mediteerida;
 • telefoni, faksi, automaatvastajasse monteeritud kell;
 • numbrimääraja kell (on selline lisaseade, mis vajalik, kui eelmainitud ?apparatus? pole meie võrguga 100protsendiliselt ühtiv);
 • televiisori kell;
 • videomagnetofoni kell;
 • muusikakeskuse kell;
 • arvutikell ? teate küll, näitab seal all paremas nurgas.
 • lauakalkulaator-kalender-kell.

Vaja veel ka töökohal kellad õigeks panna: PC, lauakalkulaator, sülearvuti, elektrooniline taskumärkmik. Ka ametiautol on armatuuris kell. Kodus on ju veel kellaga mikrolaineahi ja väike ?sang? (kaasaskantav raadiomagnetofon)! Mobiiltelefonid (üks tööandja, teine isiklik) ununesid üldse, susi neid söögu!

Palju kokku saite? 20? 25? Mina sain 26 ja pole kindel, et neid pole veel kusagil peidus!Ja nad kõik on numbrinäidulised, käituvad erinevalt, kõiki juhendeid alati käepärast pole! Ja palju kulus aega? Tund, kaks? Rohkem! Ja veel hirm, et kindlasti jäi veel mõni ?keeramata?! Täielik stress ja kõhuvalu!

Võimalik tagajärg (juhul, kui äsja vahetasite töökohta ja katseaeg pole läbi): töökoha laotus päevapealt tunniajalise hilinemise tõttu, kuna üks kell ei meenunud või lihtsalt juhtus ?näpukas? ühega neist! Selle tähtsaimaga... saatuslikuga!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 12:04
  Otsi:

  Ava täpsem otsing