Kohv, tee ja magus ?okolaad Steninge palees

ÄP 09. november 2001, 00:00

Kaasahaaravamaks ning mitmedimensioonilisemaks muudab aga näituse omakorda kunstis osalemise võimalus, mida pakub Stockholmist 30 minuti kaugusel asuvas Steninge palees homme avatav näitus ?Kohv, tee ja ?okolaad?, kus lisaks väljapanekule ning huvitavatele faktidele saavad külastajad osa ka erilaadsetest kohvi- ja teesortidest ning ?okolaadimaiustustest.

Müüdid ja saagad, mis seda kokakunsti valdkonda puudutavad, ulatuvad juba kaugetesse aegadesse. Kes tänapäeval mõtleb kohvi kui ravimi peale? Seevastu Rootsis, kuhu kohv jõudis 17. sajandi lõpus, tarvitati kohvi esmalt just selleks otstarbeks. Nüüdisajal juuakse Põhjamaades kõige rohkem kohvi inimese kohta maailmas ? rohkem kui neli tassi päevas ning kohvi kui ravimi peale mõtlevad vaid üksikud.

Kohvijoomise populaarsust ja tähtsust selle algusajal näitab seegi, et Türgis võis naine end 17. sajandil mehest lahutada, kui viimane ei suutnud talle kohvijoomist võimaldada. Iseenesest tühisena tunduv asi võis saada seega suureks probleemiks.

Populaarsem kui kohv on aga tänapäeval tee, mis on vee järel teine joodavaim jook maailmas. Kui kohvi ei peeta ravimiks, siis tee kohta, eriti talve hakul, seda küll öelda ei saa.

Kolmas näituse komponent, ?okolaad, on rohkem maitseasi ja eelkõige laste lemmik. Seevastu tasub lähiajal Rootsi sattudes minna uurima, mida huvitavat on näitusel ??okolaadi? all mõeldud.

Näituse korraldajad on väga ambitsioonikad. Sellest annab tunnistust püüe pääseda ?Guinnessi rekordite raamatusse? ? valminud on maailma suurim teekann, mis mahutab 24,5 liitrit teed. See ei ole veel kõik, sest plaanis on eksponeerida ka maailma väikseimat kohvitassi, mis mahutaks vaid 2 cl kohvi.

Näituse raames korraldatakse teeteemalisi seminare ja tutvustatakse kohvi, tee ja ?okolaadi aseaineid, mida on loodud. Omaette vaatamisväärsus on Steninge palee, mida on tituleeritud ilusaimaks barokkehitiseks Rootsis. Lähemat informatsiooni saab internetiaadressil www.steningeslott.com.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing