Vaja on uut ministeeriumi

09. november 2001, 00:00

Ligi kaheksa-aastase ajakirjanikukarjääri jooksul ma ei mäleta korda, kus oleksin soovitanud riigiametnikke tööle juurde võtta. Nüüd teen seda. Valitsus peaks looma uue ministeeriumi, nii umbes 100st inimesest peaks piisama ? sotsiaalabi ministeeriumi. Segaduse vähendamiseks lisan ka kohe ? ettepanekut palun võtta irooniana, mille on minus tekitanud võimukoalitsiooni monopolidega käitumise poliitika.

Lühidalt näeb valitsuse monopolide vastane poliitika välja järgmine: monopol teeb hinnataotluse, mille vastav riigiamet formalistlikult läbi vaatab ja muidugi pea täies mahus rahuldab. Seejärel ärkab mõni minister, kes tagantjärele läheb käsi pikal monopoli juurde ning palub ? no kas ikka niimoodi maksab, äkki saate vähemkindlustatud peredele ikka vähem hinda tõsta?

Ja muidugi on monopol lahkelt nõus asuma ?heategija? rolli, ikkagi suur firma ja maine on ka tähtis asi, ning lubab siis suuremeelselt hakata tegema erandeid. ?Aitähh!? hõiskab minister, endal silmad tänulikkusest niisked, ja asub kibekiirelt moodustama maksumaksja raha eest ametnike komisjoni, kes hakkaks monopoli jaoks koostama sotsiaalabi vajajate nimekirju.

Justkui kõik on kõige paremas korras: ministril reitingupunktid käes, on ta ju andnud endast kõik, et vaest rahvast päästa kurja monopoli küüsist; ning muidugi on rahul monopol - see mõne miljoni kroonine kaotus kuus on köömes nende kümnete, kui mitte sadade miljonite kroonide kõrval, mis ta tänu uuele hinnale tulu lisaks hakkab saama.

Eelpoolkirjeldatud skeemi võib vabalt asetada ka konkreetsed nimed: Mart Laar ja Henrik Hololei ning Eesti Energia, Toivo Jürgenson ja Eesti Telefon, sama kehtib ka näiteks Tallinna Vee ja Tallinna Soojuse ning linnavalitsuse ametnike puhul. Abivajajate arv tänu monopolide tegevusele ja riigiametnike, sh ka kohalike omavalitsuse ametnike, tegevusetusele aina kasvab ? nali-naljaks, aga seda sotsiaalabi ministeeriumit on varsti tõesti vaja!

Samas tuleb au anda eelpool nimetet riigi tippametnike filigraanselt välja töötatud süsteemile. Monopoli hinnakehtestamise ahelal on korralikult õlitatud ja määritud lülid. Ega siis mina ei vastuta elektrihinna eest, ütleb Mart Laar; pole minu asi sekkuda Eesti Telefoni hinnapoliitikasse, kinnitab Toivo Jürgenson. Aga kes siis? Ka sellele küsimusele on riigivalitsejad lahenduse leidnud.

Nimelt on igale monopolile pandud oma ?järelevaataja? ? sideamet, energiaturuinspektsioon, konkurentsiamet jne. Nemad arvutavad, nemad kehtestavad hinna, nemad on süüdi. Ja riigi tippjuhtide ütlemistest saan mina küll vahetevahel nii aru, et need ametid polegi justkui riigiasutused, nende tegevusse ei saa sekkuda. Iseenesest on ju õige põhimõte, et järelevalvega tegelevad asutused on võimalikult sõltumatud ? seda nii poliitikutest kui ka monopolidest. Kuid kas ikka on õige seda rakendada praegu, kus ühel pool lahinguvälja on amet oma kolme-nelja ?spetsialistiga? ja teisel pool miljardiliste käivetega monopolid. See on ju maaslamaja löömine, täiesti ebavõrdne lahing, mis, nagu näha ka järgmise aastal kehtima hakkavatest uutest hindadest, on ette kaotatud.

Ja veel üks kurblooline aspekt ? kõik monopolid on riigi kontrolli all. Seega läks värske majandusminister Henrik Hololei, kes on ka Eesti Energia aktsionäride koosolek ehk kõrgeim juht ettevõttes, muidugi peaminister Mart Laari, kes on ?väga mures? rahva maksukoormuse pärast, tungival ettepanekul, enda juhitava ettevõtte juurde põlvede nõtkudes almust paluma.

Klientide huvide eest seisja, kuid samas ka omanik käib palumas ettevõtet, et see ei teeks klientidele liiga ? midagi absurdi vallast, meenutab mulle mingit katkendit Monty Pythoni lendava tsirkuse sket?idest.

?Monopolidele päitsed pähe!? on võimukoalitsioon bravuurikalt kinnitanud läbi kahe ja poole aasta. Mindi hobust taltsutama, see aga viskas nii päitsed kui ratsaniku kus seda ja teist ning lubab nüüd armulikult ennast aeg-ajalt üle aia kaemas käia. Kellele siin päitsed siis tegelikult pähe pandi?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing