Ameerika investorid elavad muinasjutus

Romet Kreek 12. november 2001, 00:00

Ameerika investorid elavad muinasjutumaailmas. Muinasjutuvestjateks on Wall Streeti analüütikud, kelle nägemust võimendavad kohalikud telejaamad, ajakirjandus ning e-posti teel levitatavad üllitised.

Mida siis meil Wall Streetilt kuulda on? Aga seda, et USA aktsiad on odavad. Tõusva turu ajal armastasid analüütikud P/E suhtearvu (aktsiahind/kasum aktsia kohta). Mõned analüütikud väidavad nüüd, et P/E suhtearvu ei saa kasutada langeval turul. Huvitav, kas seetõttu, et P/E suhtearvu järgi olevat S&P 500 indeksi aktsiate hind kõigi aegade kõrgeima taseme lähedal.

Ameerika investorid ostavad aga aktsiaid, sest neile öeldakse, aktsiad on odavad, ostke. Investorid vaatavad, tõepoolest, aktsiad on pärast terrorirünnakut kukkunud. Propaganda avaldab mõju ja aktsiahinnad tõusevad majanduslanguse olukorras. Ma võrdleks praegust USA tarbimis- ja investeerimispropagandat kultusfilmi ?They live? üleskutsetega ?Tarbi rohkem!?, ?Allu re?iimile!?.

Langevate kasumite ja tõusvate aktsiahindade mõjul muutuvad aktsiad aina kallimaks. S&P 500 P/E suhtarv on praegu üle 30, läbi Ameerika aktsiaturu ajaloo on odavaks peetud aktsiad siis, kui suhtarv on alla 15.

Ameeriklaste poolt praegu ostetavad aktsiad jätavad neile vähe raha aktsiate ostmiseks siis, kui seda kõige rohkem on vaja, ehk kui aktsiad maksavad väga vähe. Raskeimaks küsimuseks on see, kas Ameerika pensionile jäävate inimeste säästud on paigutatud ainult aktsiatesse. Kui pensionile jääjate raha on ainult aktsiates, võib see tähendada terve põlvkonna jaoks pankrotti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing