Juhilubadega hangeldajatele kergem karistus

Inge Rumessen 12. november 2001, 00:00

Prokurör Martin Hirvoja nõudis peamisele vahendajale, tallinlannale Meeli Kaljusaarele (41), viieaastast vabadusekaotust. Kohus otsustas kaheaastase vabadusekaotuse kasuks, millest ühe aasta on ta istunud juba keskvanglas eeluurimise ajal.

Hirvoja ütles reedel pärast kohtuotsust, et tal on nüüd 10 päeva aega otsustada, kas teeb protesti kohtuotsuse leebuse kohta. ?Hetkel ma ei tahaks veel midagi prognoosida,? lisas ta. Edasi protestivad kohtuotsuse ilmselt ka süüdimõistetud.

Pärnu maakohtu kohtunik Vello Lahtvee ütles, et millal kohtuotsus jõustub, teavad vaid inglid taevas, kuid ilmselt kaevatakse otsus edasi ringkonnakohtusse.

Pärnu ARKi endine juhataja Kaido Lember töötab nüüd ASi Erimark juhatajana. Kohus otsustas teda karistada kuuekuulise vabadusekaotusega tingimisi üheaastase katseajaga. Pärast otsuse väljakuulutamist reedel ei soostunud ta andma mingeid kommentaare enne, kui on oma advokaadiga maha istunud ja nõu pidanud. Oma kaitsekõnes kahe nädala eest ei tunnistanud ta end milleski süüdi.

Endisele Pärnu ARKi vanemeksaminaatorile Enn Luurile nõudis prokurör 14 altkäemaksu ja 24 dokumentide võltsimise eest kuueaastast vabadusekaotust. Kohus määras praegu ASi Aide müügijuhina töötavale Luurile kolm aastat vabadusekaotust. Oma kaitsekõnes ei tunnistanud Luurgi end süüdi.

Ettevõtte juhi Enn Saardi sõnul pole tal Luurile mingeid pretensioone. ?Me pole nüüd pärast kohtuotsuse välja kuulutamist küll rääkinud,? vastas ta küsimusele, mis saab Luurist edasi. ?Eks me peame maha istuma ja kõnelema, ma ei tea muidugi, mis plaanid tal enesel on tuleviku suhtes, aga eks inimene peab kusagil töötama kuni otsus jõustunud pole.?

Saardi sõnul võttis ta Luuri aasta alul tööle, sest naaber helistas ja palus tal aidata. ?Firma materiaalsele varale ta ligi ei pääse. Tema mineviku tegude üle pole aga mina kohtumõistja. Ma usun, et ta on karmi õppetunni saanud ja teist korda enam ei lähe asja kallale ja on tegelikult valmis paremini töötada.?

Tallinna politsei nooreminspektor Aivar Lagle, kes sõidutas tihti Kaljusaart Tallinnast Pärnusse, peab otsuse jõustumisel oma töökohast loobuma.

ARKi endisele töötajale Riho Sillaotsale nõudis prokurör lubade vahendamise eest kolmeaastast vabadusekaotust, kohus otsustas karistada teda tingimisi kaheaastase vabadusekaotusega. Sillaots töötab jaanuarist Pärnus OÜ Peegel Prof alumiiniumprofiili lõikajana.

Meeli Kaljusaar võltsis juhilubade aluseks olnud sõidukooli eksamilehti, kui töötas 1999. aastal Tallinna autokoolis Radial juhi abina.

Autokooli juht ja omanik Peeter Erik avastas Kaljusaare teo küll samal suvel ja teatas sellest ARKile, kuid asutus jättis selle tähelepanuta. ?ARKi tollane asedirektor Kaarpalu teatas mulle, et nende jaoks ei ole avastatud rikkumist. Ta soovitas mul tollal, et alustaksin Meeli suhtes protsessi, et ta varastas minu tagant,? rääkis Erik. ?Siis poleks see olnud mõeldav, oleksin suutnud tõestada 1000?1500kroonise kahju, seda poleks keegi tõsiselt võtnud.?

Erik lisas, et ehkki kaks aastat kestnud kriminaalprotsess pole mõjutanud tema firma mainet, on tema hingeline tasakaal rikutud. ?Radial tegutseb 1984. aastast. Mis minus endas toimub, on teine asi,? märkis Erik, kes hea meelega Kaljusaare nimegi välja öelda ei taha. Erik oli protsessis oluline tunnistaja ja käis kapos tihti ülekuulamistel, samuti üritas Kaljusaar veel isegi Pärnu maakohtu protsessil viidata Eriku seotusele juhilubade afääriga. ?Ta on üritanud mind kogu aeg kaasosaliseks teha. Ta tunneb pidevalt, et on kannataja,? rääkis Erik. Tema hinnangul oleks Kaljusaarele kohtus kasuks tulnud puhtsüdamlik ülestunnistus, nagu mõned teised süüalused tegid. ?Raske öelda, kas Kaljusaarele tahetud pikk vanglakaristus on õiglane,? lausus Erik. ?Natukene oli see näidiskohtuprotsessi moodi.?

___________________________________________

 • Kas otsus on teie meelest õiglane?
  Karistus Meeli Kaljusaare ja Enn Luuri osas on ilmselt õiglane, sest kohus omas selles osas kõige rohkem informatsiooni. Kaido Lemberile määratud karistus oli õiglane, sest ilmselt selline süsteemne tegevus toimus tema Pärnu büroos pikemat aega. Loomulikult kannab büroo juhataja vastutust, sh moraalselt kõige eest, mis toimub ARK büroos.

 • Kuidas on korraldatud töö, et juhilubade ostmist vältida?
  Rakendunud on mitmed uued mootorsõidukijuhi koolitust, eksamineerimist ja juhiloa väljastamist reguleerivad õigusaktid, millised oluliselt raskendavad fiktiivselt koolituse läbimist ning eksamineerimist. Tõhustatud on järelevalvet. Toimub eksamineerijate töö pidev analüüs ja dokumentide kontroll. Kasutusele on võetud infotehnoloogilisi kontrollmehhanisme.

 • Mitmest altkäemaksujuhtumist on tänavu teada antud?
  On olnud kaks vihjet, mille kontrollimisel altkäemaksu andmise faktid ei leidnud kinnitust.

 • Rahvasuu räägib, et juhilube saab endiselt osta, kuid nüüd pole hinnad mitte 3000?5000, vaid 10 000 krooni.
  See on võimalik büroos, kus juhil puudub ülevaade töötajate tegevusest. Loodan, et vastutustundetuid büroo juhte enam ei ole. Oleme tänulikud iga vihje eest, mida kindlasti kontrollime. Tänase info põhjal ei ole meil alust väita, et kuulujutud tõele vastaksid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 12:04
  Otsi:

  Ava täpsem otsing