Aasta Naine päästis Tartu jalatsifirma

Sirje Rank 13. november 2001, 00:00

Eile ütles Leida Kikka tiitli väljakuulutamise tseremoonial, et peab oluliseks, et kümme aastat tagasi päästis ta ettevõtte laialitassimisest.

?Olles hariduselt jurist, olen viimased 10 aastat olnud kingsepp,? sõnas Kikka. Viimased seitse aastat on ta töötanud ASi Samelin (Tartu Naha- ja Jalatsivabriku järeltulija) tegevdirektori ja juhatuse esimehena.

Kikka on asutajaliige Tartu Linna Majandusklubis, kuhu kuulub umbes 20 Tartu ettevõtjat ning mis teeb aktiivselt koostööd Tartu linnaga.

Aasta Naise tiitlit annab Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) välja üheksandat aastat. Aasta Naiseks võivad kandideerida oma alal edu saavutanud spetsialistid, kes on aktiivsed ühiskonnaelus, kuid kes on leidnud aega ka perekonnale.

Käesoleva aasta konkursile esitati 30 kandidaati, kelle seast kuus valiti eelvooru. Pärast põhjalikku tutvumist kandidaatidega otsustas EENA juhatus Leida Kikka kasuks.

Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni (EENA) juhatuse liige ja pressiesindaja Maarit Vabrit ütleb, et sel aastal otsustas EENA panna rohkem rõhku ärivaldkonnale. ?Eelmisel aastal sai Aasta Naiseks Kehra paberivabriku juht ?anna Botvinkina. Eestis on palju ärinaisi, kes teevad oma tööd päevast päeva ja ei ole tunnustust saanud,? sõnab Vabrit. ?Leida Kikka on Samelini tegevjuht ja omanik ning see ettevõte on tema käe all kasvanud, nüüd ekspordivad nad made in Estonia jalatseid kaheksasse riiki.?

Leida Kikka abikaasa Jüri Kikka, kes kuulub naise juhatatava firma nõukokku, kuulis Leida Aasta Naiseks saamisest ajakirjaniku käest. Firma nõukokku kuulub ka tuntud pankrotihaldur Aivar Leismann abikaasaga.

?Mõnel määral on see üllatus, aga muidugi olen rõõmus,? räägib Jüri. ?Aga ma ei teagi neid kriteeriume, mille järgi valiti.? Jüri ja Leida Kikka on abielus olnud 23 aastat, peres on üks laps.

Samelini tootejuht ja juhatuse liige Serafima Pogorelova ütleb, et Leida on Aasta Naise tiitli ära teeninud.

?Mul on ta üle väga hea meel,? räägib ta. ?Eelmisel aastal oli meie firma raskes seisus ja tänu Leidale läheb meil jälle hästi.?

Samelinis on Pogorelova sõnul naisi tunduvalt rohkem tööl kui mehi. ?Meil on siin selline naiste kuningriik, finantsjuht on ka naine, kokku on töötajaid 400, mehi on aga ainult 55,? räägib ta. ?Leida Kikka juhib ettevõtet juba 1993. aasta algusest. Tollal oli see riiklik aktsiaselts Elkar ja oli pankrotis.?

Samas on Samelin olnud pidevalt maksuvõlglane alates 1999. aastast, kuid on põhivõla tänavu maikuus ära maksnud. Krediidiinfo andmeil on Samelinil jäänud 1. novembri seisuga maksuametile võlgu 816 000 krooni viivist.

Äripäev koostas tänavu esmakordselt 2000. aasta andmeile tuginedes Eesti naisjuhtide TOP 25, mille võitjaks tulid Horizoni Tselluloosi ja Paberi ASi tegevjuht ?anna Botvinkina ja Tallinna Lastehaigla peaarst Merike Martinson. Äripäeva TOPis oli Leida Kikka Eesti ettevõtete naistegevjuhtide pingerea 16. kohal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing