Ülo Toomsalu • 12. november 2001 kell 7:28

Teatritel lasub külastajate arvuga vassimise kahtlus

Eesti teatrid annavad järele ahvatlusele tõsta kunstlikult külastajate arvu, et küsida riigilt suuremat külastajatellimust, sest kultuuriministri kolme aasta tagune määrus seab toetuse teatritele sõltuvusse külastajate arvust, kirjutab Postimees.

Nii suurendas Siiri Sisaski aasta alguse autorituuri publik Vanemuise teatri külastajahulka, kuigi tuuri korraldas Paavo Nõgese erafirma PN Management, mis teenis üritusest ka tulu. Sisaski kontserdid mitmes linnas läksid kirja Vanemuise külalisetendustena.

Üheks külastajaarvude kergitamise võimaluseks on ka kulukad suvised eriprojektid, mis püüavad tuhandeid vaatajaid. Kui teater kasseerib suveetenduse piletirahana näiteks 200 krooni, siis maksab riik sõltuvalt teatrist sama külastaja eest lisaks 100 kuni 300 krooni iga vaataja kohta.

Samuti on mõni teater kasutanud vaatajaarvu kergitamiseks sponsoreid, kes ostavad sadu pileteid. Anonüümsust palunud teatrijuhi kinnitusel on sponsor ostnud aastaid tagasi ühes teatris ära kogu etenduse, samas oli saal pooltühi.

Veel üks võimalus külastajanumbri kergitamiseks on jagada sõpradele hulgi nullhinnaga kutsepileteid.

Nii saab teater küsida peale sponsorraha ja piletitulu riigilt suuremat külastajatellimust.

Sel sügisel avalikustatud riigikontrolli kultuuriministeeriumi teatripoliitikat uurinud auditis seisab, et ka teatrite poolt riigile esitatud osaliselt kunstlikud külastajaarvud ja nende põhjal tellitud külastajate arv ei ole kooskõlas. Nii ei ole Vanemuise teater suutnud ühelgi aastal täita oma külastajatellimust.

Möödunud aastal oli Vanemuisel üle 20 000 külastaja vähem, kui riik teatrilt tegelikult tellis. Ligi 20 000 külastajat käis Tartu teatris vähem ka tunamullu. Käärid tellitud ja tegeliku külastajate arvu vahel on ka Viljandi Ugalal, samas käis mitmes Eesti teatris mullu riigitellimusest märksa rohkem külastajaid.

Hetkel kuum