Veel kolm astet ja Eesti on majandusvabaduselt liider

13. november 2001, 00:00

Heritage Foundationi koostatav majandusvabaduse indeks annab Eestile üha enam põhjust rõõmustamiseks. Oleme majandusvabaduselt kerkinud maailmas neljandaks riigiks, edestades kõiki naabreid ja jõudes ühele pulgale USA, Iirimaa, Hollandi ja Luksemburgiga.

Hoolimata Eesti silmapaistvast edust leiab Äripäev, et see ei anna põhjust loorberitele puhkama jääda, sihiks tuleb seada esikoht.

Äripäev kutsus aasta tagasi, kui Eesti indeksis 22. kohalt 14. tõusis, üles samasugustele eesmärkidele. Nüüd oleme neljandad, tubli hüpe eesmärgile lähemale on tehtud. Mullu leidus ka skeptikuid ? a? la nojah, on igasugu edetabeleid, kuid Eesti ei peaks seadma eesmärgiks tabelites mingile kindlale kohale jõudmist. Aga miks mitte? Kui Eesti Eurovisiooni võit on juba peaaegu et rakendatud Eesti mainevankri ette, siis palun ? koht majandusvabaduse tabelis pole teps mitte väiksema tähtsusega element sessamas Eesti maines. Pealegi ? kui sportlikku terminoloogiat kasutada, jõudis Eesti tänavu esiliigast kõrgliigasse. Kui me eelmise, 14. kohaga kuulusine kategooriasse ?enamasti vaba? (mostly free), siis nüüd oleme täiesti vaba majandusega riik (free). Ja ka selles kõrgliigas jäime napilt pjedestaalikohalt välja. Kusjuures ette jäid vaid staa?ikad medalistid Hongkong, Singapur ja Uus-Meremaa.

Edetabelid annavad esiteks meile võimaluse ennast teistega võrrelda. Me võime siin küll arvata, et oleme pisikesed ja tragid, aga kui tragid? Kes on meist tragimad, kes mitte?

?Neljas koht näitab selgesti Eesti riigi edusamme oma majanduskeskkonna kujundamisel,? ütles värske majandusminister Henrik Hololei eilses pressiteates. ?Ettevõtjaile on see kindlasti sõnum, et Eesti on riik, kuhu tasub investeerida.? Õige ! Kui Skandinaavia jaoks, kes siia seni on enim investeerinud, on selge, mida Eesti endast kujutab, siis kaugematele analüütikutele ja potentsiaalsetele rahatoojaile on riigi majandusvabaduse aste oluline info. Usutavasti ei teki investeerimisotsuse juures kõhklemist, kas valida investeerimispaigaks Eesti, kus reitingupunktid jäävad vahemikku 1?3,5 (üldreiting 1,8), või mõni maa, kus see number on tunduvalt suurem (maks 5). Välisinvestor tahab olla kindel, et maal, kuhu ta oma raha toob, on tal tegutsemiseks võimalikult vabad käed.

Ehk on siin midagi kõrva taha panna ka Toompeal ja Stenbocki majal ? neil tasub oma edaspidises tegevuses silmas pidada just majandusvabaduse edasist arendamist. Seadusemuudatused tuleb just ses plaanis läbi kaaluda. Eelkõige, et meie halva reitingu saanud üldine maksukoormus järgmises edetabelis tunduvalt väiksemat numbrit kannaks, paranemist ootavad ka reitingud valitsuse sekkumine majandusse, monetaarpoliitika, õigussüsteem, piirangud ja bürokraatia, must turg (ainus näitaja, mis läinud aastaga võrreldes halvenes). Ses suunas tegutsedes on Eesti järgmises reitingus tunduvalt vabam, atraktiivsem ja tuntum. Võib-olla nr 1.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing