Viktoria Korpan • 13. november 2001 kell 22:00

EMT ei saanud olulise turujõuga ettevõtte silti

Sideameti infoosakonna juhataja asetäitja Marge Ensling teatas eile, et sideamet tegi üldkasutatava sidumisteenuse turul 2002. aastaks olulise turujõuga ettevõtja tunnistamise kohta korduva analüüsi, mille tulemusel osutus EMT osalusprotsent väiksemaks olulise turujõuga ettevõtjaks tunnistamise alampiirist. Sideameti teatel ületas üldkasutataval sidumisteenuse turul ületas 25 ainult AS Eesti Telefon.

Tele2, Unineti ja Radiolinja Eesti väitel võtab EMT neilt liiga suuri sidumistasusid. Kui sideamet oleks tunnistanud EMT olulise turujõuga ettevõtjaks, oleks suurfirma pidanud kehtestama kulupõhised sidumishinnad, misjärel võinuks odavneda helistamine eri võrkude vahel ja mobiililt lautelefonile.

Sideameti otsus tähendab, et lähitulevikus ei ole oodata olulisi muutusi mobiilsideteenuste osas, kommenteeris otsust eile Vilniuses viibinud Tele2 juhatuse esimees Ivar Lukk. ?Ei ole midagi hullu, äri läheb edasi, me oleme harjunud suurtega võitlema,? ütles Lukk.

Sideamet tegi vale otsuse, see ei ole tegelikus elus võimalik, et EMT ei ole olulise turujõuga ettevõtja, ütles Radiolinja Eesti juhatuse esimees Sami Seppänen. ?Sideametile esitati vist valed andmed, mille põhjal nad selle otsuse tegid,? ütles Seppänen. ?Selline otsus poleks võimalik, kui sideametil oleksid õiged andmed.? Seppänen ei osanud veel öelda, kas Radiolinja vaidlustab sideameti otsuse kohtus.

Detsembriks peab sideamet otsustama, kas EMT on olulise turujõuga ettevõtja ka mobiilsideturul. ?Ma ei imestaks, kui sideamet ei tunnista EMTd olulise turujõuga ettevõtjaks mobiilsideturul,? lausus Seppänen.

Sami Seppäneni hinnangul pidurdab EMT olulise turujõuga ettevõtjaks tunnistamata jätmine hinnalangust mobiilsideturul. ?Selge, et hinnad ei saa niimoodi kuidagi langeda,? ütles ta.

EMT on arvamusel, et sideamet tegi õige ja õiglase otsuse, ütles EMT infojuht Kaja Pino. ?Olulise turujõuga ettevõtjaks tunnistatakse firmad, kelle turuosa on suurem kui 25 protsenti ja kelle tegevus ohustab vaba konkurentsi,? sõnas Pino. ?Oleme veendunud, et meie tegevus ei ohusta vaba konkurentsi.?

EMT on teinud teistele operaatoritele juba praegu ettepaneku ühiseks sidumistasude alandamiseks, ütles Pino. ?Sisulist vastust pole sellele paraku saadud. See näitab selgelt, et EMT konkurendid pole huvitatud sidumistasude allatoomisest ning lootsid ainult EMT olulise turujõuga ettevõtjaiks kuulutamist, sest olulise turujõuga ettevõtja peab pakkuma sidumisteenust kulupõhise hinnaga, teised saavad jätkata sidumist tulupõhiselt,? rääkis Pino. ?Sidumistasude alandamiseks pole vaja kedagi olulise turujõuga ettevõtjaks kuulutada,? lisas ta.

EMT käes on 55 protsenti mobiilsideturust.

Hetkel kuum