Tarmo Riisenberg • 14. november 2001 kell 22:00

Inglisekeelne teejuht fotograafia võlumaailma

Ettevõtte aastakoosolekule või jõulupeole kaasa võetud kaamera võib küll jäädvustada olulised hetked, kuid poolikud pead alasäritatud fotodel muudavad pingutused pea hetkeliselt nulliks.

Üha täiuslikumaks muutuvates kaameratest hoolimata sõltub lõpptulemuse ehk foto sisuline kvaliteet ikkagi paljuski fotograafist ehk siis sellest inimesest, kes vaatab, mida ja kuidas pildistada ning kes hiljem ka kaameranupule vajutab. Kuigi vanarahvatarkus ütleb siinkohal, et harjutamine teeb meistriks, on siiski olemas mõningane hulk reegleid, mille jälgimisel on hea foto saamise võimalus ehk suurem kui tavaliselt.

Selliseid lehekülgi, kus õpetatakse huvilisi tegema häid pilte, on internetis rohkem kui üks, õpetussõnu jagatakse ka mitmete fotokaupade tootjate kodukülgedel.

Üks selline kodulehekülg, kus õpetatakse tegemine korralikke fotosid, asub aadressil www.kodak.com.

Sellele ingliskeelsele leheküljel asuva virtuaalõpiku ?The guide to better pictures/Teejuht heade piltide juurde? eeliseks on eeskätt pakutava info selgus ja lihtne esitamine. Erinevad teemad on lihtsuse huvides jaotatud erinevatesse alapeatükkidesse, neid ükshaaval läbi lugedes on võimalik saada targemaks nii mõnegi kasuliku soovituse võrra. Nii saab näiteks peatükki ?Choosing film/Filmi valik? kaudu teada, millised eelised on värvifilmil, millised eelised slaidfilmil, mida tähendab filmi tundlikkus ning mida tähendab teralisus.

Eraldi teemadena räägitakse ka objektiividest ja erinevatest filtritest, värvi- ja mustvalge fotograafia eripärast, valgusest, säriajast, lähifotodest, kompositsioonist, eraldi on välja toodud ka kokkuvõtlik fotograafiaterminite käsiraamat. Kogu õppimisprotseduuri teeb lihtsamaks veel see, et erinevad teemad on illustreeritud ka näitlike fotodega, mis teevad õppimise palju lihtsamaks.

Eraldi räägitakse ka pildistamisest erijuhtudel, näiteks sellest, kuidas pildistada puhkusel viibides, kuidas fotografeerida oma lemmiklooma ning mida peab arvestama portreefotode tegemisel. Leheküljelt leiab ka viiteid fotograafiaga seotud teemade põhjalikumatele käsitlustele internetis.

Ära ei ole unustatud ka digitaalfotograafiaga tegelejaid, eraldi peatüki all õpetatakse nii digifotode töötlemist kui ka nende kasutamist internetis ja erinevate dokumentide illustreerimiseks.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegu on äärmiselt kasuliku lingiga, mis annab huvilistele esimesi teadmisi fotograafiast.

Hetkel kuum