Kaja Koovit • 14. november 2001 kell 22:00

OPEC naftahinna üles tõstmisega ummikus

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) eilselt Viini kohtumiselt oodati otsust naftatootmise kärpimise kohta 1,5 miljoni barreli võrra ööpäevas, peatamaks naftahinna jätkuvat langust ning hoidmaks hinda naftakartelli soovitud vahemikus 22?28 dollarit barrel.

Selline otsus jäi tulemata. Kartelli ministrid tõdesid küll eile päeval pärast kohtumise viis tundi kestnud esimese osa lõppu, et tootmist tuleks kärpida vähemalt miljoni barreli võrra, kuid möönsid, et sammul oleks nafta hinnale loodetud mõju vaid juhul, kui nendepoolset kärbet toetavad omapoolse tootmise vähendamisega ka OPECisse mittekuuluvad riigid. Viimased annavad kokku kaks kolmandikku maailma naftatoodangust.

OPEC püüab igati nafta hinda üleval hoida, õieti polegi tal teist valikut, sest musta kulla hinna edasine langus paneks raskesse olukorda liikmesriikide täielikult naftast sõltuvad majandused.

Kartelli mittekuuluvatelt tootjatelt ei ole OPECil seni õnnestunud soovitud ulatuses toetust saada.

OPECisse kuuluva Saudi Araabia järel maailma suuruselt teine naftatootja Venemaa teatas esmaspäeval, et nõustub naftatootmist alandama vaid 30 000 barreli võrra ööpäevas, mis on umbes 0,4 protsenti idanaabri kogutoodangust.

Kuigi uudisteagentuurid olid vahepeal teatanud Norra valmisolekut toodangut kärpida, teatas riigi nafta- ja energeetikaminister Einar Steensnaes eile, et praegune nafta hinnatase 20 dollarit barrel ei ole piisavalt madal toodangumahtude kärpimiseks. Steensnaes lisas samas, et Norra on valmis tegutsema siis, kui nafta hinda ähvardab kokkukukkumine.

Kaua Norra poolsete sammude astumiseks veel aega võiks minna, ei tea keegi, kuid analüütikute hinnangul ei ole juhul, kui tootmise osas kokkulepetele ei jõuta, märkimisväärset hinnatõusu loota.

Petroleum Finance Company analüütik Raad Alkadiri möönis uudisteagentuurile AFP, et OPEC võib kassi hiire mängu jätkata ning juhul, kui teised tootmist ei kärbi, ei tee seda ka nemad. ?OPEC võib käituda põhimõttel?vaatame, kes annab hinnalanguses enne järele, sest nad on tüdinenud sellest, kuidas kartelli mittekuuluvad riigid turuosa suurendavad,? lausus ta.

Eile lõunaks langes toornafta detsembrilepingute hind Londoni naftabörsil tootmise kärpimise ärajäämise kartuses 0,93 dollari ehk 2 võrra 19,88 dollarini barrel. Kella neljaks oli hind langenud juba 19,07 dollarini. Septembri terrorirünnakust on nafta hind langenud üle 30, sest investorid kardavad, et maailmamajanduse jätkuv jahtumine kahandab oluliselt nafta ja naftasaaduste tarbimist.

OPEC on tänavu tootmist piiranud juba kolm korda 3,5 miljoni barreli võrra päevas ehk 13 protsenti. Samas on Venemaa suurendanud naftatoodangut ligi 500 000 barreli võrra päevas, millele järgmisel aastal peaks lisanduma veel 300 000 barrelit. Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni president Chakib Khelil hindas oktoobri alguses, et Venemaale on toodangu suurendamine teenimatult toonud juba 5 miljardit dollarit ehk 86 miljardit krooni lisatulu.

Hetkel kuum