Ülo Toomsalu • 15. november 2001 kell 5:58

Keskkonnaminister tõrgub Tallinnale maad kinkimast

Keskkonnaminister Heiki Kranich ei toeta mingil tingimusel Tallinna soovi saada tasuta ehk munitsipaliseerimise teel endale riigimaid, et neid siis ise kasudega edasi müüa, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tallinna linnapea Tõnis Palts kurtis üleeilsel kohtumisel rahandusminister Siim Kallasele, et linnal pole õnnestunud munitsipaliseerida arenguks vajalikke riigimaid. ?Linn ei saa areneda, kui tal arendustegevuseks maad pole,? ütles Palts. Kallas lubas seepeale maateema lähiajal valitsusse viia.

Kranich, kelle haldusalasse maareform kuulub, ei taha aga Tallinnale tasuta maad anda, et linn sellega oma rahakotti täidaks. ?Maa on kõigi kodanike oma ja ma ei arva, et osa peaks selle pealt rohkem teenima,? ütles Kranich.

Kranichi sõnul saavad vallad ja linnad vastavalt seadusele munitsipaliseerida maad, mis on vajalikud kohaliku omavalitsuse ülesannete täitmiseks ? see on parkide, teede, linnahoonete alune jms maa,? rääkis Kranich. ?Kui linn tahab kinnisvaraprojekte arendada, siis ei pea seda tegema teiste arvel.?

Abilinnapea Heiki Kivimaa ei mõista, miks peaks riik tahtma Tallinnas maid omada ja nendel ise tegevust arendada. ?Pealegi, riigi eelarves oleks näiteks 100 miljoni lisakrooni saamine Tallinnas asuva maa müügist väga väike summa, Tallinna 4?5 miljardi kroonise eelarve jaoks aga suur raha,? rääkis Kivimaa.

?Kui Tallinn tahab hoonestusõiguse alusel maad müüa, siis paneb riik endale kuuluva maa vastavalt seadusele avalikul enampakkumisel müüki,? selgitas Kranich, lisades, et nii on see igal pool kohalikes omavalitsustes siiani käinud.

Linnavalitsuse munitsipaalmaade osakonna juhataja Alo Brandti sõnul soovib Tallinn arendustegevuse jaoks munitsipaliseerida 300 hektarit riigimaad, millest enamik on Lasnamäel ja Mustamäel endised linnamaad. Brandt tõdes, et nende maade puhul ei ole juttu väga kiiresti toimuvast arendustegevusest.

Ärilises mõttes magusamad maatükid on 60 hektarit Paldiski maanteel Mustjõe piirkonnas ning umbes 40 hektarit Pelgurannas. Samuti mereäärne maa Paljassaares.

Hetkel kuum