15. november 2001 kell 22:00

Kopenhaagenisse Helsingis

Kohtuvad kaks tuumafüüsikut, nad vestlevad kolm tundi kestvas näidendis ainult aatomitest, publik ei lahku.

Kuigi osaliselt selgitab seda vaatajate hulgas olev suur täppisteadlaste hulk, on siiski veidi ebatavaline, kuidas füüsika võib publiku niivõrd kaasa haarata.

Michael Fray kirjutatud ja auhindu võitnud näidendi pealkiri on ?Kopenhaagen?. Sündmuseks kahe tuumafüüsiku Niels Bohri ja Werner Heisenbergi kohtumine Kopenhaagenis 1941. a sügisel.

Kuigi kohtumisest teavad vaid vähesed, oli see üks maailma ajaloo tähtsamaid hetki ? 1920. aastatel Kopenhaagenis koos füüsikat edasi arendanud mehed olid kesksed tegelased tuumapommi loomise loos. Heisenberg oli tollal juba Saksamaa ühe tuumaprogrammi juht ja Bohr põgenes 1943. aastal ning oli abiks ameeriklaste tuumaprogrammis.

Miks Heisenberg tuli Kopenhaagenisse? Mida Bohr talle ütles? Millest mehed rääkisid? Kes oli hea? Kes halb? Millised oli tuumarelva loojate sisemised heitlused? Neil Hardwicki lavastajatöö ning näitlejad Hannu Lauri, Mika Nuojuo ja Leena Uotila muudavad etenduse nauditavaks.

Teistest põnevamatest teatrietendustest tasub Helsingisse kindlasti vaatama minna soomerootsi teatri Lilla Teatern lavastust ?Sezuani hea inimene?, mille autor on Helsingigis elanud Bertolt Brecht.

Nädala pärast, neljapäevast kuni pühapäevani toimub teatrifestival Finnish Case. Selle raames saab täieliku ülevaate Helsingi väiketeatrite hetkeseisust. Festivali põnevamaks etenduseks on laupäeval, 24. novembril kaablitehases etenduv Kajaani linnateatri külalisetendus ?Hüüdja hääl kõrbes?, mille on lavastanud Takomo teatri endine direktor-lavastaja Kristian Smeds.

Autor: Tarmo Virki

Hetkel kuum