M-äri keskendub SMSile

Viktoria Korpan 16. november 2001, 00:00

Mobi Solutions on kuue noore mehe sel aastal loodud firma, mis tegeleb uute mobiilsete rakenduste loomisega.

?Olen Mobis, kuna minu arust on tegemist suure potentsiaaliga mõtlemisvõimeliste inimeste kambaga,? räägib peaministri nõuniku kohalt IT Kolled?isse õpetama läinud Linnar Viik.

Firma üks osanikke, järgmisel aastal TÜ sotsiaalteaduskonna lõpetav Rain Rannu (21) ütleb, et praegu on m-äris mõttekas keskenduda SMSile.

?SMSide saatmine kasvab kindlasti ka veel järgmisel aastal, edaspidi võivad uued tehnoloogiad SMSe asendama hakata,? põhjendab ta.

Mobi põhiteenus on SMS-värav, mis võimaldab Mobi lühinumbri vahendusel kõikide Eesti operaatorite klientidelt lühisõnumeid vastu võtta ja neile sõnumeid vastu saata.

?Näiteks karastusjoogi tootja teeb auhinnamängu, kus korgi all on number, mille peaks loosimises osalemiseks saatma SMSi teel, ja meie värav toimetab sõnumid auhinnamängu korraldajatele,? selgitab ta. ?Saabuvatele sõnumitele võib kehtestada erihinna viis või kümme krooni, mispuhul teenib raha ka auhinnamängu korraldaja.?

Pärnu Konverentside projektijuhi Piret Salmistu sõnul on Mobi lahendust kasutatud viimati juhtimiskonverentsil, kus pärast iga esineja ettekannet korraldati SMSi-põhine küsitlus.

?Meie pakkusime sisu, Mobi ? tehnilist lahendust,? räägib Salmistu. ?SMS-küsitlustega saime kohe tagasisidet konverentsil toimuva kohta.?

Lühinumbrite lahendus on Rannu sõnul sobiv ka suuretele firmadele selleks, et kiiresti kõikidele töötajatele teade saata.

?Praegu uurib näiteks üks riigikogu fraktsioon võimalusi, kuidas saaks kõigile fraktsiooni liikmetele muretseda lühinumbri, et vajaduse korral saaks kõigile korraga kiiresti infot edastada,? lausub Rannu. Sellise lahenduse hind on kuni 15 000 krooni, millele lisandub igakuine hooldustasu, ühe SMSi hind 1?1,5 krooni.

Mobiga teevad koostööd kõik Eesti mobiilsideoperaatorid.

?Erilist kasu meile see ei ole toonud, sest mahud on väiksed,? räägib EMT infojuht Kaja Pino. ?Aga see on ergas ja innovatiivne firma ning m-äri on kindlasti tulevikuäri.?

Rannu sõnul on teenusepakkujale kõige olulisem, et operaator pakuks soodsaid tulujagamisskeeme.

?Jaapanis on mobiilteenused saavutanud suure populaarsuse sellega, et operaator võtab endale alla 20. Eestis võtab operaator oluliselt suurema osa,? sõnab ta. ? Praegu oleme ?kasumis? seetõttu, et omanikud ei võta firmast raha palgana välja.?

Tegeliku kasumini plaanib Mobi jõuda järgmise aasta esimeses kvartalis.

Linnar Viigi sõnul on firma praegu õppimisfaasis. ?Oleme püüdnud hoiduda ahvatlustest, mis on seotud liialt kiire kasvu ja laienemisega muudesse riikidesse,? räägib ta. ?Riskikapitali või strateegilise partneri kaasamine pole hetkel aktuaalne.?

Rannu ütles, et praeguseks on firma sms-hääletuse teenust pakkunud Lätis, läbirääkimised käivad ühe Leedu ja ühe Hollandi firmaga.

Investeerimispanga LHV üks omanikke Tõnis Haavel ütleb, et kui tema juurde tuldaks sellise projektiga, kaaluks ta kindlasti investeeringute tegemist. ?Kindlasti on m-lahendustel perspektiivi, sektor ei ole ka hirmus riskantne,? sõnab ta. ?Aga Eestis ei saa naljalt millegagi rikkaks, põhiline tulu peaks tulema väljastpoolt.?

Prognooside kohaselt kasvab m-äri käive Euroopas 2006. aastal 18 miljadi euro ehk 281,5 miljardi kroonini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing