Ülo Toomsalu • 16. november 2001 kell 6:03

Meri ja torm piitsutasid Eestit

Talv saabus ootamatu rajuga ? ööl vastu eilset hakkas peaaegu kogu Eestis sadama lund, hommikuks pöördus vaikne lumesadu Kesk-Eestis tuisuks ning rannikualadel lörtsi-vihmaseguseks tormiks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kohati mitukümmend meetrit sekundis puhunud tuul ning lörtsisegune vihm ajas Läänemere paiguti ligi pooleteise meetri võrra üle kallaste, jättis sajad inimesed telefoniühenduseta, põhjustas kümneid liiklusavariisid. kiskus lahti katuseplaate ja kümneid puid ning häiris laevaliiklust.

Õhtul kella seitsmeks oli Tallinna tuletõrje- ja päästeamet saanud 15 väljakutset, peamiseks põhjuseks murdunud puud. Kõige tõsisem juhtum leidis aset Tõnismäel, kus murdunud puu kukkus sõiduautole. Vigastada ei saanud õnneks keegi.

Lisaks sellele on tuul viies kohas kiskunud lahti katuseplekki ja reklaamitahvleid.

Eile pärastlõunal võitles Tallinna tänavatel jääga ligi paarkümmend ühikut tehnikat. Puhastusfirmade esindajate hinnangul olid tingimused äärmiselt ebasoodsad. ?Kõigub null kraadi ümber ja teekatte temperatuur on madalam, ehk kui soola peale ei panda, siis tõmbab asfaldi lausjäässe,? selgitas tänavahooldusfirma Jaakson Ko juhataja Jüri Jaakson.

Torm ja kohatine tuisk peatas eilseks ka tiiburlaevade liikluse Tallinna ja Helsingi vahel. Samuti ei sõida Silja Line?i ja Nordic Jet Line?i kiirlaevad. Õhtul teatasid Tallinna sadamaametnikud, et ka suured laevad jäävad kas sadamasse või redile ankrusse, sest tormi tõttu ei saa nad sadamasse siseneda ega väljuda.

Tormine ilm ei takistanud aga Tallinna-Helsingi vahelisi helikopterilende. Laevaliikluse häirituse tõttu ja reisijate soovil tegi Copterline kaks lisalendu.

Tormise ilma tõttu ei sõitnud eile Virtsu-Kuivastu liinil parvlaev Viire, samas jätkas Muhu ja mandri vahel reise parlaev Regula. Rohuküla-Heltermaa liinil tugev tuul parvlaevaliiklust ei häirinud.

Reisilennukite liikumisgraafikus eilene maru muudatusi ei põhjustanud.

Eile pärastlõunase seisuga oli toiteta jäänud 574 trafopunkti, enim Võrumaal, kus oli rivist väljas 97 trafopunkti. Elektrihäireid oli lisaks ka Virumaal, Viljandis, Rapla- ja Järvamaal, Tallinnas, saartel, Tartumaal ja mujal.

Telefonsideta jäi eile pärastlõunal ligi 500 abonenti Võrumaal, Viljandimaal ja Pärnumaal. Osaliselt oli telefoniside häiritud ka Tallinnas.

Hetkel kuum