ELi alternatiivi juriidika

20. november 2001, 00:00

Niisiis, oleme professor Ivar Raigiga välja käinud alternatiivse variandi Euroopa Liidule ? Põhja-Atlandi Kaubandusassotsiatsiooni idee ?, kus Eesti tulevik peaks olema kui mitte iseseisev (nii radikaalselt mõtlevad täna vähesed), siis vähemalt peaks kuuluma allianssi, mis erinevalt Euroopa Liidust rajaneb niisugustel põhimõtetel, nagu vaba turg, aus konkurents, demokraatia, jõukus ja vabadus. Mudel selliseks liiduks on olemas ? Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon (EFTA).

Sellisesse mittesotsialistlikku liitu võiksid kuuluda vabad ja demokraatlikud riigid Põhja-Ameerikas ning vabadusele ja inimõigustele orienteeritud riigid Euroopas ? Norra ja Taani, Austria ja Eesti koos Balti sõpradega.

Mis jääks meist juriidiliselt sel puhul alles?

Kõigepealt: suur ja suhteliselt mõistlik osa Euroopa Liidu sellest seadusandlusest, millega me nõus oleme ja mida kinnitab meid Euroopa Liiduga juba siduv assotsiatsioonileping.

Teiseks: kaoksid ära suhteliselt vähesed, aga meie majandust tapvad eurojuriidilised jaburdused, mille eesmärk on Eesti väljasuretamine konkurentsivõimeliste riikide hulgast.

Pangem tähele ? keelde pannakse meile alati sinna, kus meie konkurentsivõime on suurim: tööjõule, puhtale ja normaalsele toidule jne. Muide, üks meie tippkohtunikke märkis, et Eestil pole ainsatki inimest välja panna mis tahes kõrgemale kohtunikukohale Euroopas (peab oskama inglise ja prantsuse keelt ning tundma juurat ja päris lapsekest panna kah ei saa), vajaminevatest sadadest advokaatidest rääkimata.

Ei maksa unustada, et ajalukku kadunud Lennart Meri idee, mille ta laenas Ostap Benderilt (New Vasjuki stiilis ?Eesti ?Nokia?) jättis unustusse fakti, et ajaloolise saatuse tõttu oleme me määratud jääma allhankivaks riigiks. See tähendab, et kui näiteks mõni Rhone Poulenc või Alfa Laval otsustab Eestis tootmise kinni panna, siis läheb nendel hästi, aga meie allettevõtjaid võib tabada tragöödia, mida oleme juba näinud Tootsis, Puhjas, Võhmas... Ning meie ainus võimalus midagi päästa ? rahvusvaheline arbitraa? Euroopa stiilis ? on sellistes asjades alati meie vastu (lohutades seejuures olematute regionaalrahadega!).

ELi koleduste vältides jäävad aga meie suhtes kehtima tegeliku ausa kaubanduse dokumendid ja asutused, kellega me oleme juba niigi seotud, aga kellega koostöö peaks olema parem. Kõigepealt WTO oma ladusa kohtumehhanismiga, mis viib ellu maailma parimad vabakaubanduslikud lepped ? GATTi ja GATSi.

Muide, meie peaminister ei pannud vist tähelegi, et just samal päeval, kui tema Portugalis jällegi miskit suurt Eesti Asja ajas (ikka Euroopa Liidu kasuks!), astus WTO liikmeks Hiina (pärast ligikaudu 15 aastast kestnud läbirääkimisi), kelle vastu on tal vist siis plaan euroopalikud kaitsemeetmed sisse viia.

Mõeldes meie jaoks kinnikukkuvale maailmale, hakkab õudne ? meile jääb vabakaubanduseks manduv Euroopa ja meie tollide taha jäävad Aasia ja Põhja-Ameerika kiiresti arenevad riigid ning ega Venemaadki maksaks lihtkäeliselt maha kanda. Euroopa Liidus olles pole meil WTOs enam häältki (v. a eelarveküsimused) ja seda, mismoodi Euroopa Liit meie eest seal hääletab? Igatahes mitte meie vabaturgu silmas pidades.

Lisame veel, et ilma Euroopa Liidutagi jäävad meile juriidiliselt Viini 1980. a kaubanduskonventsioon (CISG), lisaks UNIDROITi põhimõtted, UCP-500, INCOTERMID ? kümned odavad ja ausad kohtud ning vahendajad üle maailma ja teised vähegi rahvusvahelise äriga tegelejale tuttavad ja lihtsad asjad. Isegi EFTAt eeskujuks võttes kokku ikkagi ümmarguselt 2000 lehekülge lihtsat ja loogilist teksti 40 000 sogase asemel, mille hulga suurust Euroopa Liit hommikust õhtuni kasvatab.

Kokkuvõttes on meil valida ? kas Euroopa Liidu kvoodid ja tollid, regulatsioonid ja direktiivid, pisut peibutusraha ja paarsada kõrgepalgalist kohta või vabakaubandus, iseseisvus ja demokraatia ning ehk ainsatki alalist kohta kui tahes ahnele karjeristile.

Kordan ? meile kui majanduslikult nõrgemale riigile on vajalik jõud monopoli ja majandusliku ülemvõimu vastu. Euroopa Liit võtab meilt selle ära, vabade riikide liit ? Põhja-Atlandi Kaubandusassotsiatsioon ? annab meile selle (tagasi?).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing