Wall Street ja USA dollar trotsivad riski

Sirje Rank 20. november 2001, 00:00

Dow Jonesi indeks ja Nasdaq on tõusnud sedavõrd, et tehnilistes terminites võiks rääkida juba uue tõusuturu (bull market) algusest. Dollar jätkas eile tugevnemist kõigi olulisemate valuutade suhtes.

?Peamine põhjus, miks dollar tugevana püsib, on paranenud olukord Afganistani rindel ning võimalus, et Wall Streetil algab uus tõus,? ütles investeerimispanga Merrill Lynch valuutastrateeg Neil MacKinnon Reutersile. ?Dollarit toetavad ka ootused, et USA majandus juba tuleva aasta alguseks toibub.?

Dollar tugevnes eile 123,19 jeenile, mis on kolme kuu kõrgeim tase ning tõusis ka ?veitsi frangi suhtes, viidates sõjahirmu taandumisele. Euro kauples 88,10 USA sendi tasemel, millega dollar on nõrgimast seisust 11. septembri terrorirünnaku järel tugevnenud 5.

Dollari tugevnemine näitab meeleolu muutust turgudel, kus investorid on hakanud naasma riskantsemate investeeringute juurde. ?Isu riski järele on kasvanud, mis on dollarile soodne,? ütles Singapuri Standard Chateri vanemökonomist Steve Brice.

Vähe on siiski neid analüütikuid, kes usuvad, et praegune ralli kestma jääb.

Läinud nädalal tõusis Dow Jonesi tööstusindeks 2,7 ehk napilt 16 punkti kaugusele tasemest, millega indeks oleks septembri lõpu nõrgimast seisust kerkinud 20. Wall Streeti rusikareegli järgi tähendab 20 tõus madalseisust uue tõusuturu algust. Nasdaq on 21. septembri mõõnast tõusnud 33,3.

See on siiski vaid tehniline kalkulatsioon ning ignoreerib fakti, et nii DJ kui Nasdaq on viimasel 18 kuul andnud mitu valestarti.

?Kui uskuda tänast turgu, mis on paremas seisus kui 10. septembril, tuleks ühtlasi uskuda, et USA majandus on paremas seisus kui enne terrorirünnakuid,? kommenteeris ajalehele Wall Street Journal ühe New Yorgi investeerimisfirma analüütik. ?Inimesed tahaksid näha, et asjad on paremad, kuid see ei ole argument.?

Reedel avaldatud andmete järgi kahanes USA tööstustoodang oktoobris 13. kuud järjest ning järsemalt, kui oodati. See on pikim langus 1930. aastate Suurest depressioonist, ehkki sügavuselt pole praegune 6,5 tagasiminek tollase 50 võrreldav. Ka jaehinnad langesid kiireimas tempos viimase 15 aasta jooksul, andes püssirohtu neile majandusspetsialistidele, kes näevad USA majanduses deflatsiooniohtu ? nõiaringi langevatest hindadest, kahanevatest kasumitest, vähenevast tootmisest ja tööpuuduse kasvust. Börsil jahutab optimismi asjaolu, et aktsiate hinna ja tulu suhe on endiselt veel põhjendamatult kõrge.

Optimistid omakorda ammutavad usku statistikast, mis näitab, et vallandamiste hoog USA majanduses raugeb ning et eratarbimine on oktoobris taas kasvama hakanud ? ehkki peamiselt tänu ülisoodsatele hinnapakkumistele. Investorid mängivad sellele, et tänu USA keskpanga intressikärbetele, energiahindade langusele ning USA valitsuse stimuleerimispaketile jääb majanduslangus lühiajaliseks.

USA majandustsükli uuringute instituudi uurija Anirvan Banerji hinnangul peaksid turud oma entusiasmi siiski ohjama ning arvestama, et USA majandus on endiselt hapras seisus ning ?okkidele tundlik ? olgu selleks tagasilöök Afganistanis või uus terroriakt. Samuti aeglustab toibumist üheaegne majanduskasvu aeglustumine mujal maailmas. Rahvusvaheline Valuutafond ennustab USA tuleva aasta majanduskasvuks vaid 0,7.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing