Aktsiaportfell alates 4 dollarist

Romet Kreek 21. november 2001, 00:00

Börsil kaubeldavad fondid ehk ETFid (exchange traded funds) esindavad omandiõigust fondides, mis hoiavad aktsiatest koosnevaid portfelle, mis järgivad tihedalt spetsiifiliste indeksite (turuindeks või sektorindeks) tootlust ja dividenditootlust.

ETF annab võimaluse osta terve aktsiaportfell ühe väärtpaberina, mida saab sama lihtsalt osta ja müüa nagu aktsiatki.

Kuigi ETFil on palju sarnasusi indeksifondidega, erineb ta neist märkimisväärselt. Erinevalt indeksifondist, kus fondiosaku väärtus määratakse kord päevas, muutub ETFi väärtus kauplemispäeva jooksul pidevalt sarnaselt indeksi väärtuse muutusega ning teda saab osta ja müüa päevasiseselt. Toote eeliseks fondide ees on tavapäraselt madalamad aastased halduskulud.

ETFid kannavad erinevaid nimesid, nagu ämblikud (spiders), teemandid (diamonds ? järgib Dow Jonesi tööstuslikku keskmist), Viperid, iShares, HOLDRsid jne.

USAs kaubeldakse sadu erinevaid indekseid järgivaid ETFe, millest enamlevinud on erinevate USA tuntumate indeksite ETFid (Eestis on tuntuim QQQ ehk Nasdaq 100 indeksit järgiv ETF).

Näiteks on võimalik osta tervishoiuindeksi ETFi, mis annab võimaluse osta ühe tehinguga endale sisuliselt terve sektori aktsiatest koosnev portfell.

Omaette grupi moodustavad rahvusvahelisi indekseid järgivad ETFid, mis tavaliselt järgivad Morgan Stanley Capital Internationali (MSCI) maaindekseid. Näiteks saab ühe tehinguna osta Austraalia, Austria, Belgia, Brasiilia, Hispaania, Hollandi, Hongkongi, Itaalia, Jaapani, Kanada, Lõuna-Korea, Malaisia, Mehhiko, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, ?veitsi, Singapuri, Suurbritannia või Taiwani indeksit.

Ka põhjanaabrite Helsingi börs plaanib uuest aastast käivitada HEX25 indeksit järgiva ETFi, mis on Soomes uudne investeerimistoode.

ETFid sobivad passiivsele investorile, kes ei viitsi aega raisata selle õige ettevõtte aktsia otsimisele, selle asemel ostetakse kohe pakett kas kogu mingi maa aktsiaturust või erinevast sektorist või siis erineva suuruse turuväärtusega aktsiatest. Toode sobib ka spekulantidele, kellel on lihtsam saada ülevaadet turust üldiselt kui üksikust aktsiast.

Nagu iga investeerimistootega, tuleb ka ETFidega enne investeerimist tutvuda. Hakatust võiks teha näiteks aadressil www.morningstar.com, kus saab üldinformatsiooni lisaks kõikvõimalike fondide ja nende tootluste, portfellide koosseisude ja halduskulude ka ETFide kohta, kus selleks on eraldi alajaotus.

Enne investeerimist telli endale investeerimisprospekt, loe see läbi ning tee endale asjad selgeks. Ka internetilehekülg www.indexfunds.com on investorile abiks.

Selleks, et Eesti investor saaks teha tehingut ETFiga, tuleb teada ETFi sümbolit (nagu aktsiatel on ka ETFidel sümbolid) ja anda USA aktsiatehinguid vahendavale maaklerile tehingukorraldus börsil kaubeldavat fondi soetamiseks. ETFi ostu-müügitehingute puhul kehtivad samad teenustasud nagu aktsiatehingute puhul.

20. novembril olid ETFide hinnad 4 ja 135 dollari vahemikus, tehingute tegemisel tuleb arvestada ka teenustasuga.

Nagu ka laiemalt investeerimisel kehtib ETFidesse raha paigutamisel reegel ? osta odavalt, müü kallilt.

Allikas: http://www.indeksfunds.com , seisuga 31.10.2001

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing