Baltimaade kalleim on Läti

Peep Sooman 23. november 2001, 00:00

Äripäev koostas Läti ning Leedu sõsarlehtede Dienas Biznessi ja Verslo ?iniose abiga tabeli, kus on võrreldud Baltimaade toodete ja teenuste hindu. Üllatusena selgub, et ehkki Eestis on keskmine palk lõunanaabritest märksa kõrgem, on toidukaupade hinnad Lätis kõrgemad, Leedus siiski madalamad. Mis puudutab riiklikke teenuseid või trahve, oleme lätlastest-leedukatest eespool ? parkimistasu on meil lätlastest ligi kaks korda, leedukatest aga koguni üle viie korra kopsakam. Parkimistrahv läheb meil samuti kallimaks. Eestis on kulukam ka bussiga sõita.

Kinnisvarahindade võrdlemisest Äripäev loobus, kuna iga kinnisvaraobjekt on unikaalne ning seetõttu võib võrdlus vääraks osutuda. Siiski teavad kinnisvaraärimehed, et Läti-Leedu kinnisvarahinnad on Eesti omadest kõrgemad.

Eestis, Lätis, Leedus ning Poolas esindatud kinnisvarafirma Ober-Haus tegevdirektori Hindrek Leppsalu sõnul on kinnisvara Lätis-Leedus kallim seetõttu, et sealsed inimesed ei ole kaua pankasid usaldanud ning eelistanud oma raha kinnisvarasse paigutada, sellega koos on ka hinnad kerkinud. Leppsalu ütleb, et kui kesklinnas asuva uue korteri eest tuleb Tallinnas maksta keskmiselt umbes 18 000 krooni ruutmeetri eest, siis Riias ja Vilniuses on sarnane eluase kallim ? umbes 23 000 krooni ruutmeeter. Eestis on teadaolevalt kalleima müüdava korteri, Raekoja platsil asuva Jegorowi kinnistu ruutmeetri hind ligi 40 000 krooni. Leppsalu ütleb, et Riia külje all asuvas Jurmalas, mille teatud piirkonda nimetatakse ka Läti Beverly Hillsiks, maksab ühes eriprojektiga kaheksa korteriga majas ruutmeeter 3500 dollarit ehk üle 60 000 krooni. ?Rikkad on seal rikkamad,? võrdleb Leppsalu.

Nagu Lätis on eluase kallim, on seal kulukam võtta ka eluasemelaenu ? Läti suurim pank, Parex Bank teatab, et nende keskmine väljastatava eluasemelaenu intress on 11 protsenti. Eesti panganduse lipulaev Hansapank annab keskmiseks 8,3 protsenti, Leedu Vilniaus Bankases on keskmine eluasemelaen aga suisa lääne-euroopalik ? kõigest 6,48 protsenti.

Eesti Panga analüütikute hinnangul on intressimäärad Lätis püsinud kõrgel eelkõige likviidsuse vähesuse tõttu pangandussektoris ning hoiuste kasv on jäänud alla varade kasvule. ?Leedus on laenamisaktiivsus seni olnud väga madal, erasektorile väljastatud laenude maht on ka sel aastal alanenud, samas kui hoiused on kiirelt kasvanud,? selgitab Eesti Panga pressiboss Janno Toots Leedu intressitaset. ?Eestis on intressid kujunenud selliseks tänu pankade heale likviidsusele ühelt poolt ning eluasemelaenu suurenenud nõudlusele teiselt poolt.?

Kahesaja krooni võrra on lõunanaabritel kallim ADSL-püsiühenduse kuutasu. Eesti Telefoni meediasuhete juht Ain Parmas kinnitab, et hinnavahed on ettevõttele teada. ?Meil on tihe konkurents, marginaal on suhteliselt väike, Lätis-Leedus pole turg veel täielikult liberaliseerunud ning tänu sellele saavad nad suuremat marginaali teenida,? räägib Parmas. Teiseks tulevat hinnavahed sellest, et eestlased saavad seadmeid odavamalt osta. ?Meil on masstootmine, mahud on suuremad, eeldame, et tänu sellele saame meie seadmeid odavamalt osta,? sõnab ta. Parmase sõnul on Eestis püsiühenduse kliente üle 16 000, Lätis-Leedus vaid mõned tuhanded.

Lätis puudub GPRS-teenus, Leedus see juba toimib, kuid sarnaselt Eestiga, kus teenuse hinda arvestatakse nn tõmmatava andmemahu pealt, hakkab süsteem toimima alates aastavahetusest.

Läti paistab silma välisturistide väikese arvu poolest ? ilmselt on mullune alla kahe miljoniline külastajate arv tingitud sellest, et lätlastel puudub selline naaber, nagu Eestil on heaoluriik Soome ning Leedul 40 miljoni elanikuga Poola.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing