Vana krunt elavneb asjatundliku käe all

Ülle Grishakov 23. november 2001, 00:00

Aia ümberkujundustööd peaksid algama olemasolevate puude ja põõsaste ülevaatamisest. Kunagi ei tasu neid langetada umbropsu. Suurte puude mahavõtmiseks läheb vaja ka keskkonnaameti nõusolekut. Sageli muudavad aga aia läbimatuks just ülekasvanud sireli-, lumimarja- või taraenelapõõsastikud.

Tasub jälgida, et kõiki põõsaid, eriti neid, mis asuvad krundi piirdel, pole mõtet maha võtta. Katsetada võiks ka noorenduslõikust või harvendamist.

Vahel on vanades aedades ka väga väärtuslikke liike, mida peaks tingimata säilitama. Siia kuuluvad näiteks okas- ja väärislehtpuud. Samuti on põnev säilitada mõni vana õuna- või kirsipuu. Üle võiks vaadata ka püsilillegrupid, sest lilli saab alati noorendada ja ümber jagada.

Krundi kujundamist tuleks alustada koos maja ehitamise või renoveerimisega. Kui ekskavaator hakkab kaevama maja vundamendiauku, peaks olema teada sissesõidutee asukoht. Terrassi ja puhkekoha peale mõeldes tuleks paika panna drenaa? ja teha koos vundamendiaugu kaevamisega ära ka suuremad mullatööd. Selles järgus on nende tegemine ka kõige odavam. Eeltöödena tuleks paigaldada ka vooluallikad välisvalgustuseks.

Seni ei ole Eestis väga levinud mulla analüüs, mille abil saaksime teada, mida meie aia muld taimede kasvuks juurde vajab.

Aia kujundamisel peaks eesmärgiks olema hästifunktsioneeriv ja kergestihooldatav aed. Krunti ei tohiks ehitada liiga täis, vaid jätta ruumi avara aia jaoks. Aia kujundusele aitab kaasa ka maja asukoha õige valik. Kui maja lõuna- ja lääneküljele jääb võimalikult palju päikesepaistet, on aias mõnus olla. Kui krundilt paistab mõni ilus objekt, tuleks vaadet säilitada ja rõhutada, jättes vaatamisava. Kõige paremini peaks olema läbi mõeldud elutoaakendest avanev vaade.

Väikese krundi korral tuleks suurem osa taimi planeerida krundi servadesse. Siis annavad need aiale tajutava ruumitunde. Kui asendame heki vabade mitmeliigiliste rühmadega, saame piirdeistutustesse planeerida väga mitmesuguseid põõsaid ja püsililli, mille alused katame kompostiks tehtud koorepuruga. See taltsutab umbrohu kasvu.

Üksik lill või põõsas ei anna tavaliselt mingit efekti. Taimed tuleks koondada rühmadeks ? lillekimbu tegemise põhimõttel.

Taimed tuleks valida nii, et igal aastaajal oleks midagi pilkupüüdvat. Kevadised lemmikud on tavaliselt sibullilled, millest krookused ja lumikellukesed rõõmustavad silma juba märtsikuus.

Kui soovite kergestihooldatavat aeda, ei maksaks muuta aiakujundaja soovitatud istutustihedust. Hõredast istutusgrupist võib jäädagi umbrohtu välja kitkuma, seevastu tihe grupp lämmatab umbrohu paari aastaga.

Sügisesteks lemmikuteks on puud ja põõsad, mis saavad ilusa sügisvärvuse. Samuti paljud kõrrelised. Värvikirevad puud-põõsad tulevad hästi esile koos igihaljaste puude ja põõsastega. Igihaljad okaspuud on väga tänuväärsed ka talvel.

Efektsete ja kallite puude ostmisel tuleks nõu pidada spetsialistiga. Sageli alguses väike puu või põõsas võib hiljem kasvada väga suureks ja kõrgeks. Samuti ei sobi iga taim igasse pinnasesse. Näiteks kaunilt õitsvad rododendronid ei taha kasvada lubjases pinnases. Haput pinnast armastavad ka hortensiad.

Peale taimede on erinevate pindade kujundamisel võimalik kasutada mitmeid kujunduselemente. Aiapindadena kasutatavad materjalid on jäänud sajandite vältel samaks ? erinevad kivipinnad, keraamika, sõelmed, looduslik kruus, puit, vesi, muru ja taimed. Aia õnnestumisele aitab kaasa nende katete kombineerimine õigetes vahekordades ja sujuvate üleminekutega.

Tihti teebki maastikuprojekteerijaid kurvaks betoonist sillutustelliste fantaasiavaene kasutamine ? tekitatakse väga range, peaaegu industriaalse väljanägemisega maastik. Kauni lahenduse annavad betoonkivid näiteks, kui neid laduda 45kraadise nurga all. Kitsastele aladele lisavad nad ka optiliselt laiust. Koduaeda teede ladumisel tuleks kaaluda äärekivide ärajätmist. Äärekivi toob tee ülejäänud pindadest liiga teravalt esile ja lõhub tervikliku lahenduse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing